გიორგი ამილახვარმა და შალვა პაპუაშვილმა ახალციხისა და ადიგენის მუნიციპალიტეტებში ახლად რეაბილიტირებული სკოლები დაათვალიერეს
08.09.2024
განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გიორგი ამილახვარმა, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილმა და სამცხე-ჯავახეთის მაჟორიტარ-დეპუტატმა ანტონ ობოლაშვილმა ახალციხისა და ადიგენის მუნიციპალიტეტებში ახლად რეაბილიტირებული სკოლები დაათვალიერეს.
მთავრობისა და საკანონმდებლო ხელისუფლების წევრები ახალციხის მე-5 საჯარო სკოლაში იმყოფებოდნენ, სადაც სარეაბილიტაციო სამუშაოები უკვე დასასრულს უახლოვდება.
სრული რეაბილიტაციის შედეგად ახალციხის მე-5 საჯარო სკოლის შენობაში, რომელიც 600 მოსწავლეზეა გათვლილი, განახლებულ სასწავლო სივრცეებთან ერთად იფუნქციონირებს საბუნებისმეტყველო და კომპიუტერული ლაბორატორიები, ბიბლიოთეკა, რესურს ოთახი, ექიმის კაბინეტი, სასადილო, სპორტული და სააქტო დარბაზები. შენობა სრულად იქნება ადაპტირებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის. ინფრასტრუქტურული პროექტის სახელშეკრულებო ღირებულება 4 590 168.14 ლარს შეადგენს.
მინისტრი, პარლამენტის თავმჯდომარე და სახელმწიფო რწმუნებული სამცხე-ჯავახეთის მხარეში სოფელ უდის პირველ საჯარო სკოლასაც ესტუმრნენ და ადგილზე გაეცნენ არსებულ ვითარებას.
აღსანიშნავია, რომ სარეაბილიტაციო სამუშაოების დასრულების შემდეგ სოფელ უდის პირველ საჯარო სკოლაში სასწავლო სივრცეებთან ერთად იფუნქციონირებს საბუნებისმეტყველო და კომპიუტერული ლაბორატორიები, ბიბლიოთეკა, რესურს ოთახი, ექიმის კაბინეტი, სპორტული და სააქტო დარბაზები. რეაბილიტაცია ასევე უტარდება გარე სპორტულ მოედანს. სკოლა სრულად იქნება ადაპტირებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის. შენობა გათვლილია 600 მოსწავლეზე და პროექტის სახელშეკრულებო ღირებულება 6 774 164.94 ლარს შეადგენს.
ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელების შედეგად ახალციხის მე-5 და სოფელ უდის პირველი საჯარო სკოლების მოსწავლეები 2024-2025 სასწავლო წელს ახალ, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამის შენობებში შეხვდებიან.
აღსანიშნავია, რომ ორივე სკოლის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტო ახორციელებს. რეაბილიტაციის შემდგომ სააგენტო ასევე უზრუნველყოფს სკოლების აღჭურვას ყველა შესაბამისი სასწავლო რესურსითა და ინვენტარით.

The officials toured Akhaltsikhe Public School #5, where rehabilitation work is nearing completion. The extensive renovations have resulted in the establishment of Natural Sciences and Computer Labs, a Library, a Resource Room, a Doctor's Office, a Dining Hall, a Game Room, and an Assembly Hall. The building has been fully adapted for individuals with disabilities. The total contractual value of this infrastructure project is 4,590,168.14 GEL.
The Minister, Speaker of Parliament, and State Representative of Samtskhe-Javakheti also visited the first public school in the village of Udi to assess the current situation. Once the rehabilitation is completed, the Udi public school will feature Natural Sciences and Computer Labs, a Library, a Resource Room, a Doctor's Office, a Sports Hall, and an Assembly Hall. An external playground is also under renovation, and the school will be fully accessible for students with disabilities. This facility is designed to accommodate 600 students, with a contractual project value of 6,774,164.94 GEL.
As a result of these infrastructure projects, students from Akhaltsikhe #5 and the village of Udi will begin the 2024-2025 school year in new buildings that meet international standards.
The rehabilitation of both schools is being carried out by the LEPL Educational and Scientific Infrastructure Development Agency, which will also provide the schools with all necessary training resources and equipment following the renovations.