8 ნოემბერი ილია ჭავჭავაძის დაბადების დღეა. აღნიშნულ თარიღთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროს ინიციატივით, მწერლისა და პუბლიცისტის მოღვაწეობისადმი მიძღვნილი კვირეული ტარდება.
კვირეულის ფარგლებში, 8-14 ნოემბერს კორნელი კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში ილია ჭავჭავაძის პირადი საარქივო მასალის გამოფენა იმართება.
ერთი კვირის განმავლობაში საჯარო სკოლების მოსწავლეებს შესაძლებლობა აქვთ, გაეცნონ ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში დაცულ ილია ჭავჭავაძის ბიოგრაფიის, მისი ცხოვრებისა და შემოქმედების ამსახველ საარქივო ფონდს.
ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში მოწყობილ გამოფენას განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრი ალექსანდრე წულაძე ეწვია, მან საგამოფენო სივრცეში წარმოდგენილი დოკუმენტები მოსწავლეებთან ერთად დაათვალიერა და ილია ჭავჭავაძის პირად არქივს გაეცნო.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში დაცული ექსპონატები საზოგადოებისთვის ნაკლებად ცნობილია, შესაბამისად, მოსწავლეებისთვის მათი გაცნობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. მისი თქმით, ილია ჭავჭავაძის ჩანაწერებისა და პირადი მიმოწერების გამოფენა ხელს შეუწყობს მოსწავლეებს, რომ ახლებურად გაიაზრონ მოღვაწის ცხოვრება და შემოქმედება.
მინისტრსა და მოსწავლეებს კორნელი კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის დირექტორმა ზაზა აბაშიძემ უმასპინძლა.
საგამოფენო სივრცეში ჯამში წარმოდგენილია 100-ზე მეტი დოკუმენტი და გამოფენილი საარქივო მასალის შესახებ მნახველებისთვის ტარდება 30-40 წუთიანი ექსკურსიებიც.
ექსპოზიციაზე პირველ საგამოფენო ბლოკად გამოყოფილია ბიოგრაფიული მასალა და პირადი ნივთები, მათ შორის, საზღვარგარეთის პასპორტი, ორგანიზაციების წევრობის ამსახველი დოკუმენტაცია, სადარბაზო ბარათები და ტყავის საფულე.
მეორე ბლოკად ერთიანდება – ლექსები, მოთხრობები, პუბლიცისტური წერილები და ხაზგასმულია ილია ჭავჭავაძის შემოქმედებითი მუშაობის თავისებურებები. კერძოდ, დამთვალიერებლებს აქვთ საშუალება, მიიღონ ინფორმაცია თუ რამდენჯერ გადაწერა ილია ჭავჭავაძემ კონკრეტული ლექსი, რას ცვლიდა, როგორ ამუშავებდა, როგორი იყო სათაურების პირველი ვარიანტები და როგორ იქმნებოდა საბოლოო ვერსია.
ცალკე, მესამე ბლოკად გამოყოფილია ილია ჭავჭავაძის უბის წიგნაკები და პირადი ჩანაწერები, ხოლო მეოთხე ბლოკში შეტანილია მისი პირადი მიმოწერები.
აღსანიშნავია, რომ ილია ჭავჭავაძის დაბადების დღესთან დაკავშირებით, მისი მოღვაწეობისა და შემოქმედების შესახებ მთელი საქართველოს მასშტაბით სკოლებში სხვადასხვა შემეცნებითი და საგანმანათლებლო აქტივობა ტარდება, რომელშიც აქტიურად არიან ჩართულნი მოსწავლეები.

A week-long event celebrating the life and work of Ilia Chavchavadze is being held in honor of his birthday
08.11.2024
From November 8 to November 14, the Korneli Kekelidze National Center of Manuscripts is hosting an exhibition featuring personal archival materials of Ilia Chavchavadze. The event provides public schools with the opportunity to explore his archival collection and biography preserved at the National Center of Manuscripts.
Minister of Education, Science, and Youth Affairs, Aleksandre Tsuladze, visited the exhibition, where he joined students in viewing the presented documents and exploring Chavchavadze’s personal archives. The Minister emphasized the importance of showcasing these rarely seen exhibits to students, as they offer valuable insights into the life and creative achievements of this significant figure. He remarked that the exhibition of Chavchavadze’s writings and correspondence offers a fresh perspective on his legacy.
The exhibition, hosted by Zaza Abashidze, Director of the Korneli Kekelidze National Center of Manuscripts, includes over 100 documents and offers 30-40 minute guided tours for visitors.
The exhibition is divided into four sections:
1. Biographical Materials and Personal Items: This section includes Chavchavadze’s passport, organizational documents, entrance cards, and personal items such as a leather wallet.
2. Creative Works: This section showcases poems, stories, and publicist letters, illustrating the evolution of Chavchavadze’s creative process. Visitors can explore early drafts, revisions, and final versions of his works, providing insight into his meticulous approach to writing.
3. Books and Personal Records: A dedicated section highlights Chavchavadze’s personal library and written notes.
4. Personal Correspondence: This section displays letters and other forms of communication, shedding light on his relationships and thoughts.
In addition to the exhibition, schools across Georgia are engaging in various educational and cultural activities to celebrate Ilia Chavchavadze's birthday, fostering a deeper appreciation of his contributions among students.
This week-long celebration aims to inspire the younger generation by connecting them with the legacy of one of Georgia’s most influential literary and public figures.