სოციალური პროგრამის ფარგლებში 800-მდე სტუდენტი დაფინანსდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ  სახელმწიფო სასწავლო გრანტით დაფინანსების თაობაზე ბრიფინგი გამართა.
კოკა სეფერთელაძის განაცხადებით, იწყება  სტუდენტების რეგისტრაცია, რომელთაც გაიარეს ერთიანი ეროვნული გამოცდები და ეკუთვნით სოციალურ პროგრამაში მონაწილეობა.
სოციალური პროგრამის ფარგლებში, სასწავლო გრანტი გაიცემა 2010-2011 სასწავლო წელს, უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში აკადემიური უმაღლესი განათლების პირველ საფეხურზე ან პროფესიული უმაღლესი განათლების საგანმანათლებლო პროგრამაზე ჩარიცხულ, გარკვეული კატეგორიის სტუდენტებზე, დაფინანსდება დაახლოებით 800-მდე სტუდენტი.
2010-2011 სასწავლო წელს საქართველოს აკრედიტებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ჩარიცხულ სტუდენტთა დაფინანსებისათვის სოციალური პროგრამის ფარგლებში გამოყოფილია 1 073 000 ლარი.
ვინ შეიძლება მოიპოვოს დაფინანსება სოციალური პროგრამის ფარგლებში:
I. სოციალური პროგრამის ფარგლებში დაფინანსება შეიძ­­ლება მოიპოვოს  იმ სტუდენტმა, რომელიც ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგად ჩაირიცხა უმაღლეს საგან­მანათლებლო დაწესებულებაში და ვერ მოიპოვა  გრან­­ტის სრული ოდენობა, ან მოიპოვა გრანტის ნაწილობრივი ოდე­­ნობა და განეკუთვნება ერთ-ერთ შემდეგ კატეგორიას:
• 180 სტუდენტი, რომლებიც ბოლო ორი წლის განმავ­ლო­ბა­ში სწავლობდნენ და სრული ზოგადი განათლების დამადას­ტუ­­­რებელი დოკუმენტი მიიღეს ,,ოკუპირებული ტერიტორიების შე­­­სა­ხებ” საქართველოს კანონით გათვალისწინებულ ოკუ­პირე­ბულ ტერიტორიაზე (შემდგომში – ოკუპირებული ტერი­ტო­რია) არ­­სე­­ბულ ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში, ან რო­მელ­­თა სრული ზოგადი განათლების აღიარება მოხდა საქარ­თვე­ლოს გა­ნათ­ლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ დად­გე­ნილი წესით, ასევე სტუდენტები, რომლებიც 2008 წლის 7 აგ­ვის­­ტო­მდე ბოლო ორი წლის განმავლობაში სწავლობდნენ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე, ხოლო სრული ზოგადი განათლების დამადასტურებელი დოკუმეტი მიიღეს ოკუპირებული ტერიტორიის ფარგ­ლებს გარეთ, აქე­დან:
• აფხაზეთის ავტონომიურ რესპუბლიკაში, მათ შორის, აჟა­რის მუნიციპალიტეტში;
• ცხინვალის რეგიონში (ყოფილი სამხრეთ ოსე­თის ავტო­ნო­მიური ოლქის ტერიტორიები), მათ შორის, ქურთას, ერედვისა და ახალ­გორის მუნიციპალიტეტებში;
• საჩხერის მუნიციპალიტეტის სოფელ პერევში.
•   45 სტუდენტი, რომლებიც არიან საქართველოს ტერი­ტო­რი­­ული მთლიანობისათვის ბრძოლებში დაღუპულთა და უგზო-უკვ­ლოდ დაკარგულთა შვილები;
• 6 სტუდენტი, რომლებიც არიან მკვეთრად გამოხატული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები.
II. სოციალური პროგრამის ფარგლებში დაფინანსება შეიძ­­ლება მოიპოვოს სტუდენტმა, რომელიც ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგად ჩაირიცხა უმაღ­ლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში, მოიპოვა გრანტის ნაწილობრივი ოდე­­ნობა ან სტუდენტმა, რომელმაც ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგად ვერ მოიპოვა გრან­­ტის სრული ან ნაწილობრივი ოდე­­ნობა, მაგრამ ჩაირიცხა უმაღ­ლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში შემდეგ საგანმანათლებლო პროგრამაზე: საინჟინრო; აგრარული; ზუსტი მეცნიერებები, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები; საინფორმაციო ტექნოლოგიები და განეკუთვნება ქვემოთ ჩამოთვლილ ერთ-ერთ კატეგორიას:
• 153 სტუდენტი, რომლებიც ბოლო სამი წლის განმავ­ლო­ბაში სწავლობდნენ და სრული ზოგადი განათლების დამა­დას­ტუ­რებელი დოკუმენტი მიიღეს მაღალმთიან და ეკოლო­გიური მიგ­რაციის რეგიონებში არსებულ ზოგადსაგანმანათ­ლებლო დაწესებულებებში;
• 15 სტუდენტი, რომლებიც ბოლო სამი წლის განმავ­ლო­ბა­ში სწავლობდნენ და სრული ზოგადი განათლების და­მა­დას­ტუ­რებელი დოკუმენტი მიიღეს აზერბაიჯანულენოვან ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში;
• 15 სტუდენტი, რომლებიც ბოლო სამი წლის განმავ­ლობაში სწავლობდნენ და სრული ზოგადი განათლების დამა­დასტურებელი დოკუმენტი მიიღეს სომხურენოვან ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში;
• 2 სტუდენტი, რომლებიც არიან კომუნისტური რეჟიმის დროს საქართველოდან დეპორტირებული სამცხე-ჯავახეთის მო­სახ­ლეობის შთამომავლები;
• 20 სტუდენტი, რომლებიც არიან ობოლნი (უდედმამო);
• 20 სტუდენტი, რომლებიც არიან მრავალშვილიანი ოჯახის (ოთხი და მეტი შვილით) წევრები;
• 20 სტუდენტი, რომელთა ოჯა­ხები რეგისტრი­რებული არი­ან სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბა­ზა­ში და მათი ოჯახების სარეიტინგო ქულა ტოლია ან ნაკლებია 70 000-ზე.
თუ პროგრამით გათვალისწინებული თანხა სრუ­ლად არ გაიცა დადგენილებით განსაზღვრული კატეგორიების მიხედვით, იგი გადა­ეცემათ:
• საქართველოს ტერი­ტო­რიული მთლიანობისათვის ბრძოლაში დაღუპულთა და უგზო-უკვ­­ლოდ დაკარგულთა შვილებს, რომლებიც ჩარიცხულები არიან ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგად და ვერ მოი­პოვეს სრუ­­ლი გრანტი ან მოიპოვეს გრანტის ნაწილობრივი ოდენობა, მათ შორის, 2009-2010, 2008-2009, 2007-2008 სასწავლო წლის სოციალური პროგრამის დაფინანსების ფარგლებში;
• მნიშვნელოვნად გამოხატული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს.
სოციალური პროგრამის ფარგლებში სახელმწიფო დაფი­ნან­­­სების მოსაპოვებლად სტუდენტი წარადგენს განცხა­დებას, რომ­­­ლის ფორმა და წარსადგენი დოკუმენტაციის ნუს­ხა დამტკი­ცებულია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინის­ტრის 2010 წლის 16 აგვისტოს №656 ბრძანებით.

Around 800 students Will be financed in the Scope of the Social Program
First Deputy Minister of Education and Science, Koka Seperteladze held a briefing on the State Education Grants.
According to Koka Seperteladze, registration begins for the students who passed Unified Entry Exams and meet the requirements for participation in the social program.
Education grant will be issued for certain first level students of higher academic education or higher professional educational programs in 2010-2011 academic years in the scope of the social program. Around 800 students will be financed.
,, We will issue grants for the refugees from occupied territories, students who are the children of the people,who died in the war, invalids, members of the large families, students from the vulnerable families and representatives of ethnic minorities as well” – announced Koka Seperteladze. Grants gained by the students of these categories will be 100% supplemented. Students of certain categories, who were enrolled at the natural science and technical specialties and could not gain the grant, will be financed by the initiative of the President.
In the framework of the social program, 1.073 000 Gel is allocated for the students who were enrolled in accredited higher educational institutions in 2010-2011 academic years.
Who will be able to gain funding in the scope of the social program?
Students, who were enrolled in the higher educational institution according to the Unified Entry Exams and could not obtain the full amount of the grant, or gained the partial grant and are included in one of these following categories:
• 180 students, who studied during the last two years and received the complete general education approval document of the general educational institution located on the occupied territory according to the Georgian law on Occupied Territories (hereinafter occupied territory) or the students whose complete general education was recognized according to the rule, defined by MES.   Students, who studied on the occupied territory two years earlier before August 7, 2008 and receive  the complete general education approval document out of the borders of occupied territory, from:
• Autonomous Republic of Abkhazia, including Azhara municipality;
• Tskhinvali region (territories of the former South Ossetia region), including Qurta, Eredvi and Akhalgori municipalities;
• Village of Perevi of Sachkhere municipality.
• 45 students, who are the children of the people who died in the war for the territorial integrity of Georgia or the people who were lost.
• 6 students with sharply expressed limited abilities.
Students who were enrolled in higher educational institution as the result of Unified Entry Exam, gained the full or partial grant in the scope of the social program or could not gain the full or partial grant according to the Unified Entry Exams but were enrolled in higher educational institution at the following educational programs: engineering, agrarian, exact sciences, natural sciences, informational technologies and are included in one of the following categories:
• 153 students, who studied during the last three years and obtained the complete general education approval document of the general educational institutions located in the mountainous regions or the regions of ecologic migration;
• 15 students, who studied during the last three years and obtained the complete general education approval document of Azerbaijanian general educational institutions.
• 15 students, who studied during the last three years and obtained the complete general education approval document of Armenian general educational institutions.
• 2 students, who are descendants of the population of Samtskhe-Javakheti who were deported from Georgia during the Soviet regime;
• 20 orphan students (without parents);
• 20 students, who are from the large family (four and more children);
• 20 students, whose families are registered in the unified base of vulnerable families and the rating score of their families’ amounts to or is less than 70,000.
If the sum envisaged in the program will not be fully distributed to the defined categories, it will be distributed:
• To the students, who are the children of the people who died in the war for the territorial integrity of Georgia or the people who were lost  and they were enrolled according to the Unified Entry Exams and could not gain the full grant of gained the partial grant, including 2009-2010, 2008-2009, 2007-2008 academic years in the scope of the social program;
• Students with sharply expressed limited abilities.
In order to gain the state funding in the scope of the social program, student should provide application. The form of application and the list of documents that should be provided are approved by the order of the Minister of Education and Science of Georgia №656, August 16, 2010.