ალექსანდრე წულაძემ პარლამენტის წევრებს სკოლამდელი და ზოგადი განათლების საფეხურზე არსებული სიახლეები გააცნო
27.11.2024
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრობის კანდიდატმა ალექსანდრე წულაძემ პარლამენტის წევრებს სკოლამდელი და ზოგადი განათლების საფეხურზე არსებული სიახლეები გააცნო.
ალექსანდრე წულაძემ ბაღებსა და სკოლებში ინკლუზიური საგანმანათლებლო გარემოს უზრუნველყოფას და განათლების ხარისხის ზრდის ხელშეწყობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი. მისი თქმით, სამინისტროს მიზანია, ჩამოყალიბდეს ძლიერი და ინკლუზიური სისტემა, რომელიც პოზიტიურ და უსაფრთხო საგანმანათლებლო გარემოს ქმნის თითოეული მოსწავლისთვის.
მინისტრობის კანდიდატმა სასკოლო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებაზე გაამახვილა ყურადღება და ამ მიმართულებით განსახორციელებელ პროექტებზე ისაუბრა. მისი თქმით, სამინისტრო აგრძელებს საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის განვითარებას, შენობების რეაბილიტაციასა და სკოლების მშენებლობას.
ალექსანდრე წულაძე: „სამინისტრო აგრძელებს სასკოლო ინფრასტრუქტურის განვითარებას – რეაბილიტაციას, მშენებლობას, შენობების ადაპტირებას და აღჭურვას, რაც ჩვენს ასი ათასობით მოსწავლეს შეუქმნის უკეთეს სასკოლო გარემოს.
2028 წლისთვის 500-მდე სკოლის მშენებლობა-რეაბილიტაცია დასრულდება. ამასთან, განხორციელდება სკოლების ტექნოლოგიური, ციფრული და მატერიალური სამეცნიერო ლაბორატორიებით აღჭურვა და გაიხსნება საერთაშორისო სტანდარტების მქონე, ულტრათანამედროვე რეგიონის საგანმანათლებლო ჰაბი „ევროპული სკოლა – თბილისი“.
მინისტრობის კანდიდატი სიტყვით გამოსვლისას სასკოლო ასაკის საკითხსაც შეეხო. როგორც მან აღნიშნა, ახალი სასწავლო წლიდან პირველ კლასში დარეგისტრირების შესაძლებლობა მიეცემათ ბავშვებს, რომელთაც 6 წელი 31 დეკემბრის ჩათვლით შეუსრულდებათ.
ალექსანდრე წულაძემ საუბრისას ხაზი გაუსვა საგნობრივი სტანდარტების განახლების და სკოლებში საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებისა (STEM) და მათემატიკის სწავლების გაძლიერებას.
ალექსანდრე წულაძე: „ჩვენ XI-XII კლასებში მოსწავლეებს შევთავაზებთ მათ ინტერესებზე მორგებულ სასწავლო პროგრამებს და არჩევით საგნებს. მათემატიკის არჩევის შემთხვევაში მოსწავლეებს ექნებათ საშუალება, ისწავლონ ჩაღრმავებული მათემატიკა - ახალი კურიკულუმის შემუშავება მოხდება კომაროვის და ვეკუას სკოლების გამოცდილების საფუძველზე, და აღნიშნული მოდელი თანდათანობით დაინერგება ყველა საჯარო სკოლაში მთელი საქართველოს მასშტაბით.
მოგეხსენებათ 21-ე საუკუნე ტექნოლოგიების ეპოქაა, რომელშიც თავის დამკვიდრება და კონკურენტუნარიანობა ყველა ახალგაზრდისთვის დიდი გამოწვევაა, ხოლო ტექნოლოგიური პროდუქტების შექმნა მოითხოვს ერთდროულად სხვადასხვა სფეროში მიღებული ცოდნის გამოყენებას. სწორედ ამ მიზნით დაწყებითი საფეხურის შემდეგ მოსწავლეებს ექნებათ შესაძლებლობა STEAM განათლების მიღების. კერძოდ, მოხდება STEAM კლებების შესაძლებლობების კოლოსალური გაძლიერება, რაც ხელს შეუწყობს მოსწავლეებში ტექნოლოგიური ეპოქისათვის საჭირო ყველა მოთხოვნადი უნარის განვითარებას.
მნიშვნელოვანია ასევე ფსიქო-სოციალური მხარდაჭერა და საჭირო უნარების განვითარება ყველა მოსწავლისთვის. ამასთან, სწავლა-სწავლების პროცესში მაქსიმალურ ყურადღება დაეთმობა მოსწავლეებში ისეთი უნარ-ჩვევების განვითარებას, როგორიცაა: კრიტიკული აზროვნება, შემოქმედებითობა, თანამშრომლობა, კომუნიკაცია, თვითგამოხატვა, საკუთარი შესაძლებლობების რწმენა და სხვა,“ – განაცხადა ალექსანდრე წულაძემ.
სიტყვით გამოსვლისას მინისტრობის კანდიდატმა მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების, ინკლუზიური განათლების მხარდაჭერის, სკოლებში პროფესიული განათლების დანერგვის, ეთნიკური უმცირესობებისთვის განათლებაზე ხელმისაწვდომობის ზრდისა და სხვა მნიშვნელოვანი საკითხების შესახებ ისაუბრა.

On November 27, 2024, Aleksandre Tsuladze, a candidate for Minister of Education, Science, and Youth Affairs of Georgia, presented updates on preschool and general education to members of Parliament. He emphasized the importance of creating an inclusive educational environment in kindergartens and schools and improving the overall quality of education. According to Tsuladze, the Ministry's mission is to establish a robust and inclusive system that fosters a positive and safe learning environment for every student.
Tsuladze highlighted plans to improve school infrastructure, including ongoing and upcoming projects aimed at rehabilitating and constructing schools. He stated, "The Ministry is committed to developing school infrastructure, including rehabilitation, construction, adaptation, and equipping school buildings, to provide a better environment for our hundreds of thousands of students. By 2028, the construction and rehabilitation of approximately 500 schools will be completed."
He also mentioned plans to equip schools with technological, digital, and scientific laboratories and to open an ultra-modern regional educational hub, "European School - Tbilisi," designed to meet international standards.
Tsuladze addressed the school registration age policy, noting that starting from the new school year, children who turn six by December 31 will be eligible to enroll in first grade. He further discussed efforts to enhance subject standards, particularly in mathematics and the natural sciences (STEM), to better prepare students for the challenges of the 21st century.
"We will offer students in grades XI and XII subjects tailored to their interests. For those focused on mathematics, a new curriculum based on the experiences of Komarov and Vekua schools will be developed and gradually implemented in all public schools across Georgia," Tsuladze stated.
He emphasized the importance of STEAM education (Science, Technology, Engineering, Arts, and Mathematics) starting from elementary school to help students acquire skills essential for the modern technology-driven era. This initiative will enhance their capabilities in critical thinking, creativity, collaboration, communication, and self-expression, while fostering confidence and resilience.
The candidate also addressed the need for psycho-social support and skill development for students and underscored the importance of professional development for teachers, inclusive education, vocational education in schools, and increasing access to education for ethnic minorities.
Through these initiatives, Tsuladze envisions a future where every student in Georgia can thrive in an inclusive, innovative, and high-quality educational system.