ალექსანდრე წულაძემ Times Higher Education-ის კვლევების მიმართულების დირექტორთან სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილა
21.05.2025
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა ალექსანდრე წულაძემ, ლონდონში ვიზიტის ფარგლებში, Times Higher Education-ის კვლევების მიმართულების დირექტორ იშან კადერთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
შეხვედრის ფარგლებში, მხარეებმა ტრანსნაციონალური განათლების გზამკვლევის პრაქტიკაში განხორციელების კონკრეტული მიმართულებები და სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილეს.
როგორც ალექსანდრე წულაძემ აღნიშნა, ქართულ-ბრიტანული ტრანსნაციონალური განათლების გზამკვლევი, რომელიც Times Higher Education-ის კვლევის შედეგების მიხედვით და ქვეყნის პრიორიტეტების გათვალისწინებით შემუშავდა, საქართველოსა და დიდი ბრიტანეთის უნივერსიტეტებს შორის აკადემიური პარტნიორობის გაძლიერების კონკრეტულ აქტივობებს ასახავს, რაც კიდევ უფრო შეუწყობს ხელს ქართულ-ბრიტანული კავშირების გამყარებას განათლების სფეროში.
მინისტრის თქმით, სამინისტროს მიზანია, რომ ქართველ და საერთაშორისო სტუდენტებს ჰქონდეთ შესაძლებლობა, საქართველოში მაღალი ხარისხის ბრიტანული განათლება და კვალიფიკაცია ადგილზე მიიღონ. სწორედ ამიტომ სამინისტრო ყველა პირობას ქმნის ტრანსნაციონალური განათლების გზამკვლევის ეფექტიანი განხორციელებისთვის.
თავის მხრივ, Times Higher Education-ის კვლევების მიმართულების დირექტორმა დადებითად შეაფასა ტრანსნაციონალური განათლების განვითარების ხელშეწყობის მიმართულებით საქართველოს მიერ გადადგმული ნაბიჯები და ქართულ მხარესთან თანამშრომლობის მზაობა გამოთქვა.
სამუშაო შეხვედრას საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ბაია კვიციანი და ბრიტანეთის საბჭოს საქართველოს ოფისის დირექტორი, ზაზა ფურცელაძე ესწრებოდნენ.
შეგახსენებთ, რომ Times Higher Education-მა განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და ბრიტანეთის საბჭოს თანამშრომლობის ფარგლებში ჩაატარა ტრანსნაციონალური განათლების სიღრმისეული კვლევა, რომლის მიხედვითაც ტრანსნაციონალური განათლების გზამკვლევი შემუშავდა.
ტრანსნაციონალური განათლების გზამკვლევის პრეზენტაციას ალექსანდრე წულაძე ლონდონში ვიზიტის ფარგლებში დაინტერესებულ მხარეებთან გამართავს.

Aleksandre Tsuladze held discussions with the Director of Research at Times Higher Education to explore opportunities for future collaboration.
The meeting focused on discussing concrete strategies for the practical implementation of the Georgian-British Transnational Education Guide and explored future avenues and prospects for collaboration.
Minister Tsuladze emphasized that the Guide, developed based on research conducted by Times Higher Education and aligned with Georgia’s national priorities, outlines targeted actions to strengthen academic partnerships between Georgian and British universities. He noted that these efforts will play a key role in further deepening educational cooperation between the two countries.
In accordance with Minister Aleksandre Tsuladze, the Ministry’s goal is to ensure that both Georgian and international students have the opportunity to obtain high-quality British education and qualifications without ever leaving Georgia. To support this vision, the Ministry is actively working to create the necessary conditions for the effective implementation of the Transnational Education Guide.
In response, Ihsan Kader, Director of Research at Times Higher Education, praised Georgia’s efforts to advance transnational education and expressed his strong willingness to continue collaborating with the Georgian side.
The meeting was also attended by Baia Kvitsiani, Deputy Minister of Education, Science and Youth of Georgia, and Zaza Purtseladze, Director of the British Council Georgia Office.
Notably, Times Higher Education, in collaboration with the Ministry and the British Council, conducted an in-depth study on transnational education, which formed the basis for the development of the Transnational Education Guide.
As part of his visit to London, Minister Tsuladze is set to present the Guide to key stakeholders and other interested parties.