გივი მიქანაძე აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ახალგაზრდობისა და სპორტის მინისტრთან ერთად საზაფხულო ბანაკის მონაწილე ქართველ და აზერბაიჯანელ სტუდენტებს შეხვდა
25.07.2025
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრი გივი მიქანაძე აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში ქალაქ გუბაში ქართველ და აზერბაიჯანელ სტუდენტებს შეხვდა, რომლებიც საზაფხულო ბანაკში იღებენ მონაწილეობას.
გივი მიქანაძე, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ახალგაზრდობისა და სპორტის მინისტრ ფარიდ გაიბოვთან ერთად, სტუდენტებს გაესაუბრა. მან განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა საქართველოსა და აზერბაიჯანს შორის თანამშრომლობის კიდევ უფრო გაძლიერების მიზნით ერთობლივი ახალგაზრდული პროექტების განხორციელების მნიშვნელობაზე.
„ის, რომ დღეს ამდენი ნიჭიერი ახალგაზრდა ერთად შეიკრიბეთ და დროს ასე საინტერესოდ და სასიამოვნოდ ატარებთ კიდევ ერთხელ ადასტურებს საქართველოსა და აზერბაიჯანს შორის მყარ, ჰარმონიულ და მეგობრულ დამოკიდებულებას.
ჩვენ აზერბაიჯანის რესპუბლიკასთან მართლაც ურთიერთგაგებისა და თანამშრომლობის მაღალ ნიშნულს მივაღწიეთ, რაც საერთო ინტერესებს, ისტორიულ კავშირებსა და ორ ქვეყანას შორის არსებულ მეგობრობას ეფუძნება.
მჯერა, ბანაკი მეტად შეუწყობს ხელს სტუდენტებს შორის სამომავლო ურთიერთობების გაღრმავებას. ჩვენ აქტიურად გავაგრძელებთ ერთობლივი საგანმანათლებლო, ახალგაზრდული ინიციატივების განხორციელებას და ბანაკები, ისევე როგორც სხვა მრავალფეროვანი პროექტები, სისტემატურ ხასიათს მიიღებს,“ – აღნიშნა საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა.
სიტყვით გამოსვლისას გივი მიქანაძემ ხაზი გაუსვა ბანაკის განხორციელებაში საქართველოსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტების – მიხეილ ყაველაშვილისა და ილჰამ ალიევის ჩართულობის მნიშვნელობას და განაცხადა, რომ ბანაკის წარმატებით ჩატარება სწორედ მათი ხელშეწყობითა და მხარდაჭერით გახდა შესაძლებელი.
გივი მიქანაძემ მადლობა გადაუხადა აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ახალგაზრდობისა და სპორტის მინისტრ  ფარიდ გაიბოვს ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის. მისი თქმით, სამაგალითო პარტნიორობა მომავალშიც გაგრძელდება და ძალიან მალე ქართველ და აზერბაიჯანელ სტუდენტებს უკვე საქართველო უმასპინძლებს.
ბანაკის მონაწილე ახალგაზრდებთან შეხვედრას ასევე ესწრებოდა საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში ზურაბ პატარაძე.
ბანაკი აზერბაიჯანში ტარდება სამ ლოკაციაზე  გუბაში, ბაქოსა და სუმგაითში ქართულ-აზერბაიჯანული ახალგაზრდული კვირეულის ფარგლებში და მასში 90 სტუდენტი მონაწილეობს. კვირეული ასევე მოიცავს ექსკურსიებს, სხვადასხვა სპორტულ, შემეცნებით, კულტურულ აქტივობასა და ახალგაზრდული ფორუმის გამართვას.
ქართულ-აზერბაიჯანული ახალგაზრდული კვირეული, რომელიც 22 ივლისს დაიწყო და 27 ივლისს სრულდება, შესაძლებლობას აძლევს სტუდენტებს, გაეცნონ ერთმანეთის კულტურას, ასევე ხელს უწყობს ახალგაზრდული კავშირების გაღრმავებასა და სტუდენტებს შორის გამოცდილების გაზიარებას.

Minister Givi Mikhanadze, alongside the Minister of Youth and Sports of Azerbaijan, Farid Gayibov, addressed the students and emphasized the importance of implementing joint youth initiatives to further strengthen the cooperation between Georgia and Azerbaijan.
"The fact that so many talented young people have come together and are spending time in such an engaging and enjoyable way once again demonstrates the strong, harmonious, and friendly relationship between Georgia and Azerbaijan. We have reached an exceptional level of mutual understanding and cooperation with the Republic of Azerbaijan, based on shared interests, historical ties, and a deep-rooted friendship between our nations.
I am confident that this camp will serve as a catalyst for lasting connections among students. We remain dedicated to advancing joint educational and youth initiatives, with camps like this, and other diverse programs, thus becoming an integral part of a long-term, structured collaboration” -  stated Minister Mikhanadze.
In his remarks, the Minister also highlighted the crucial role played by the Presidents of Georgia and Azerbaijan, Mikheil Kavelashvili and Ilham Aliyev, in the realization of the camp. He noted that the successful implementation of the initiative was made possible thanks to their support and encouragement.
Givi Mikhanadze expressed his gratitude to Minister Farid Gayibov for the fruitful cooperation, noting that this exemplary partnership will continue. He also announced that Georgia will soon host the next cohort of Georgian and Azerbaijani students.
The meeting with the students was also attended by Georgia’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Republic of Azerbaijan, Zurab Pataradze.
The summer camp is being held across three locations in Azerbaijan: Guba, Baku, and Sumgait, as part of the Georgian-Azerbaijani Youth Week. A total of 90 students are participating in the program, which includes excursions, sports, educational and cultural activities, as well as a youth forum.
Launched on July 22 and concluding on July 27, the Georgian-Azerbaijani Youth Week offers students the opportunity to explore each other’s cultures, deepen youth connections, and share experiences across borders.