გივი მიქანაძემ აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ახალგაზრდობისა და სპორტის მინისტრ ფარიდ გაიბოვთან ერთად ახალგაზრდული ფორუმი გახსნა
ქალაქ ბაქოში აზერბაიჯანულ-ქართული ახალგაზრდული ფორუმი მიმდინარეობს, რომელიც საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გივი მიქანაძემ და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ახალგაზრდობისა და სპორტის მინისტრმა ფარიდ გაიბოვმა გახსნეს.
მინისტრებმა ფორუმის მონაწილე ახალგაზრდებს სიტყვით მიმართეს და საქართველო-აზერბაიჯანის სტრატეგიული პარტნიორობის კიდევ უფრო გამყარების კუთხით სტუდენტთა შორის კავშირების გაძლიერების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
ფორუმი საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტროსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ახალგაზრდობისა და სპორტის სამინისტროს ორგანიზებით ტარდება. ღონისძიების მიზანია ორ ქვეყანას შორის ახალგაზრდული მიმართულებით თანამშრომლობის გაფართოება და გამოცდილების გაზიარება.
ფორუმში მონაწილეობდნენ ორივე ქვეყნის ექსპერტები, პოლიტიკოსები და ახალგაზრდა ლიდერები. დისკუსიები ფოკუსირებული იყო თემებზე: „ახალგაზრდობის როლი აზერბაიჯან-საქართველოს ურთიერთობების განმტკიცებაში“ და „ციფრული რევოლუცია: გამოწვევები და შესაძლებლობები მომავლისთვის“.
ახალგაზრდული ფორუმის ფარგლებში გაიმართება სემინარები, კულტურული ღონისძიებები და საგანმანათლებლო ვიზიტები აზერბაიჯანის სხვადასხვა ქალაქში, მათ შორის გუბასა და სუმგაითში.
აღსანიშნავია, რომ ახალგაზრდული ფორუმი ისევე როგორც საზაფხულო ბანაკი აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში ახალგაზრდული კვირეულის ფარგლებში იმართება და მასში ქართველი და აზერბაიჯანელი სტუდენტები იღებენ მონაწილეობს.
ქართულ-აზერბაიჯანული ახალგაზრდული კვირეული, რომელიც 22 ივლისს დაიწყო და 28 ივლისს სრულდება, შესაძლებლობას აძლევს სტუდენტებს, გაეცნონ ერთმანეთის კულტურას, ასევე ხელს უწყობს ახალგაზრდული კავშირების გაღრმავებასა და სტუდენტებს შორის გამოცდილების გაზიარებას.

The ministers addressed the young participants and spoke about the importance of strengthening ties between students to further solidify the strategic partnership between Georgia and Azerbaijan.
The forum is organized by the Ministry of Education, Science, and Youth of Georgia and the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan. Its goal is to expand cooperation in the youth sector between the two countries and to promote the exchange of experience.
Experts, politicians, and young leaders from both countries participated in the forum. Discussions focused on the topics: “The Role of Youth in Strengthening Azerbaijan-Georgia Relations” and “Digital Revolution: Challenges and Opportunities for the Future.”
As part of the youth forum, seminars, cultural events, and educational visits will be held in various cities of Azerbaijan, including Guba and Sumgait.
It is noteworthy that the youth forum, along with a summer camp, is being held within the framework of the Youth Week of the Republic of Azerbaijan, with the participation of Georgian and Azerbaijani students.
The Azerbaijani-Georgian Youth Week, which started on July 22 and ends on July 28, provides an opportunity for students to learn about each other’s cultures and fosters deeper youth connections and the sharing of experiences among students.