შეხვედრა საქართველოში აკრედიტირებულ დიპლომატიურ კორპუსთან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის დიმიტრი შაშკინის განხადებით, 2010 წლიდან ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში კიდევ ერთი ახალი პროექტი განხორციელდება. პროექტი უცხო ენების სწავლების გაძლიერებას გულისხმობს: ”ჩვენი მიზანია ყველა ქართულ სკოლას საზღვარგარეთ  მეგობარი სკოლა ჰყავდეს.  დაგეგმილია საზღვარგარეთიდან მასწავლებლების ჩამოყვანა, რომლებიც ჩვენს პედაგოგებთან ერთად მოსწავლეებს   უცხო ენას შეასწავლიან. ერთობლივი მუშაობით არა მხოლო ჩვენი მასწავლებლების გამოცდილება ამაღლდება,  ბავშვებიც უკეთესად აითვისებენ  უცხო ენას”. დიმიტრი შაშკინმა სტუმრებთან ასევე დეტალურად ისაუბრა სასკოლო ატესტატის მნიშვნელობის გაზრდაზე და ამ მიზნით ეროვნულ საგამოცდო ცენტრებში ყველა სავალდებულო საგანში მინიმალური კომპეტენციის ჩაბარებაზე. საუბარი შეეხო ასევე 2010 წლის ივლისში პედაგოგთა ნებაყოფლობით სერტიფიცირებასა  და  სერტიფიცირებული მასწავლებლებისთვის ხელფასის მომატებას. ახალი დისციპლინების, მსოფლიო კულტურისა და სამოქალაქო თავდაცვისა და უსაფრთხოების სწავლების  დანერგვას, კომპიუტერისა და უცხო ენის სწავლების გაძლიერებას. დიმიტრი შაშკინის განცხადებით, საერთაშორისო პარტნიორებს მხარდაჭერა ძალიან მნიშვნელოვანია და აუცილებელია მათ სრულყოფილი ინფორმაცია ჰქონდეთ იმ რეფორმებზე, რომელსაც განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ახორციელებს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო განათლების რეფორმის მეორე ეტაპს 2010-2011 წლებში ეტაპობრივად განახორციელებს. რეფორმა ითვალისწინებს როგორც  განათლების პოლიტიკისა და კანონმდებლობის დახვეწას, ასევე ეფექტური საგანმანათლებლო სისტემის განვითარებას,  კვალიფიციური კადრების მომზადებასა და საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებას.

Dimitri Shashkini Introduced Upcoming Educational Reforms to Accredited Diplomats to Georgia
Teachers from abroad are to arrive to Georgia with an aim to strengthen teaching of foreign languages in the country.
According to the statement of Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini, from the year 2010 one more new project will be implemented in general schools of Georgia.  The project aims at strengthening teaching of foreign languages: “Our aim is that all Georgian schools should have a twinning school abroad. It is planned to invite teachers from abroad who, together with local pedagogues, will teach foreign languages to students. Due to joint cooperation not only the experience of our teachers will be enhanced, but also children will pick up foreign languages better.” Dimitri Shashkini also focused in detail about the increase of the significance of high school and, for this purpose students should pass minimum competences in all obligatory subjects. Voluntary certification of teachers in July 2010, increase of salaries for certified teachers, introduction of new disciplines such as World Culture, Civil Defense and Safety, intensive teaching of computer skills and foreign languages were also discussed during the meeting. According to the statement of Dimitri Shashkini, support of international partners is very important and it is essential that international society had complete information about the reforms being implemented in the Ministry of Education and Science of Georgia.
The Ministry of Education and Science of Georgia will implement a second stage of education reforms step by step in 2010-2011. The reform provides for development of education policy and legislation, as well as development of the effective education system, preparation of qualified staff and improvement of education infrastructure.