სკოლებისთვის სპორტის სახეობებში გზამკვლევების კრებული შეიქმნა
2010-2011 სასწავლო წლიდან ეროვნულ სასწავლო გეგმაში, სხვა სიახლეებთან ერთად, შევიდა ცვლილება, რომლის თანახმადაც ფიზკულტურის გაკვეთილები სპორტის გაკვეთილებმა ჩაანაცვლა.
სპორტის გაკვეთილების უფრო ეფექტურად და ხარისხიანად დანერგვის მიზნით,  საქართველის განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის,  ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის  და სპორტის ფედერაციების ერთობლივი ძალისხმევით შეიქმნა ”გზამკვლევების კრებული სპორტის სახეობებში ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის” (VII – XII კლასები), სადაც შეტანილია სპორტის 26 სახეობა (სათამაშო სახეობები, ორთაბრძოლის სახეობები, ინდივიდუალური სახეობები).
ახალი სახელმძღვანელოების პრეზენტაცია თბილისის №142 საჯარო სკოლაში გაიმართა. გლდანის რაიონის 100-მდე  სპორტის მასწავლებელს სახელმძღვანელოები განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა მინისტრმა ლადო ვარძელაშვილმა წარუდგინეს.
ახალი სასწავლო წლიდან სკოლა ირჩევს სპორტის სახეობების ჩამონათვალიდან მინიმუმ იმ 3 სახეობას, სადაც საშუალება ეძლევათ როგორც გოგონებს, ასევე ბიჭებს მიიღონ მონაწილეობა ერთად (გუნდურად) ან ცალ-ცალკე.
სასწავლო პროგრამაში მასალა გაწერილია კლასების მიხედვით და დაცულია სწავლების დიდაქტიკური პრინციპები, განსაკუთრებით თანდათანობისა და მისაწვდომობის პრინციპი.
ავტორთა მიერ პროგრამის შედგენისას გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ანატომიური, ფიზიოლოგიური და ფსიქოლოგიური თავისებურებები, რაც მწვრთნელ-მასწავლებლებს მისცემს საშუალებას ჩასწვდნენ მოცემული მასალის აქტუალობას და მიზანშეწონილად გამოიყენონ იგი სწავლების პროცესში.
თბილისის 142-ე საჯარო სკოლაში მიმდინარე წელს სამინისტროს მიერ რეაბილიტაცია ჩაუტარდა სპორტულ დარბაზს, რომელიც ერთ-ერთი ყველაზე დიდია დედაქალაქში და მის განახლებაზე 43000 ლარი დაიხარჯა. სკოლაში 1130 მოსწავლეა და მათი დიდი ნაწილი სპორტითაა გატაცებული. სკოლის ნაკრები გუნდები კალათბურთსა და ფრენბურთში ქვეყნის მასშტაბით ჩატარებული ჩემპიონატების მრვალგზის გამარჯვებულია.

Guides Are Created in Types of Sports for General Educational Institutions
According to the changes in the National Curriculum, physical fitness lessons will be replaced with sports classes from 2010-2011 academic years.
In order to develop sports classes more effectively, Guide in Types of Sports for General Educational Institutions (VII-XII forms) is created by the joint effort of National Curriculum and Assessment Center of MES, Ilia State University and Sport Federations. 26 types of sports are included in the booklet (games, duel and individual types).
Presentation of the new textbooks was held in Tbilisi Public School №142. Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini and Minister of Sport and Youth Affairs, Lado Vardzelashvili introduced the textbooks to around 100 teachers of sport of Gldani region.
The school chooses at least 3 types of sport from the list. Girls as well as boys will be able to participate  jointly or individually.
Material in the curriculum is divided according to the forms. Didactic principles of teaching are followed, particularly the accessibility principle.
School children’s anatomic, physiological and psychological characteristics were considered by the authors. This will enable trainer-teachers to understand actuality of material and use them correctly in the teaching process.
Gym of Tbilisi Public School №142 was rehabilitated by MES during current year. It is one of the largest gyms in Tbilisi.  43,000GEL was allocated for the renovation works. 1,130 school children study in this school. Most of them follow some kind of sport. Teams of this school several times won in basketball and football competitions that were held throughout Georgia.