ქართველ მეცნიერთა ორდღიან პლენარულ სესიას დიმიტრი შაშკინი დაესწრო
,,ქართველ მეცნიერთა ფორუმის” ფარგლებში, 20-21 სექტემბერს, საზღვარგარეთ მოღვაწე ქართველ მეცნიერთა ორდღიანი პლენარული სესია გაიხსნა. სესიის გახსნას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი დაესწრო.
საზღვარგარეთ მოღვაწე ქართველ მეცნიერთა ფორუმის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოში მეცნიერების განვითარებას, საზღვარგარეთ მოღვაწე ქართველ მეცნიერთა გამოცდილების გაზიარებასა და სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივების დასახვას.
კვირეულის ფარგლებში დაგეგმილ ორდღიან პლენარულ სესიას აკადემიური წრეების, საქართველოს მთავრობისა და პარლამენტის წევრები, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებიან.
პლენარული სხდომების პარალელურად ეწყობა პოსტერების სესია, რომელზეც წარმოდგენილია საქართველოში უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისა და სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრების სამეცნიერო პოტენციალი, ინფორმაცია მიღწეული სამეცნიერო შედეგების, აკადემიური რესურსის შესახებ და სხვ.
ფორუმის ორგანიზატორები არიან: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, სსიპ - შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი და დიასპორის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი.
ფორუმზე მოხსენებით წარსდგნენ  ისეთი ცნობილი მეცნიერები, როგორებიც არიან:
• პროფ. გასტონ ბუაჩიძე, ნანტის უნივერსიტეტი, საფრანგეთი;
• პროფ. დოდონა კიზირია, ინდიანას უნივერსიტეტი, აშშ;
• პროფ. ოთარ მგალობლიშვილი, ლივერპულის ჯონ მურის სახელობის უნივერსიტეტის ზოგადი ინჟინერიის კვლევითი ინსტიტუტის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი, დიდი ბრიტანეთი;

Dimitri Shashkini Attended the Two-day Plenary Session of Georgian Scientists
In the scope of the Forum of Georgian Scientists, two-day plenary session of Georgian scientists who work abroad was opened on September 20-21. Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini attended the opening of the session.
Forum of Georgian scientists is designed to support the development of science in Georgia, sharing the experience of Georgian scientists who work abroad and planning future cooperation.
Members of the Parliament of Georgia and the Government, representatives of academic field and international organizations attend the two-day plenary session.
Poster sessions are held in parallel with the plenary sessions. Scientific potential of higher educational institutions, scientific-research centers, information about scientific achievements, academic resources and etc. are presented at this session.
Organizers of the Forum are: the Ministry of Education and Science of Georgia, PLE – Rustaveli Foundation and the Office of the State Minister of Georgia for Diaspora Issues.