იაპონელი და ქართველი ფიზიკოსები ერთობლივ კვლევებს განახორციელებენ
2010 წლის აპრილში იაპონელი და ქართველი ფიზიკოსების თანამშრომლობის მიზნით, იაპონიის მაღალი ენერგიების ამაჩქარებლის კვლევით ორგანიზაციას (”კეკ”-ი) და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შორის ურთიერთგაგების ჩარჩო-მემორანდუმი გაფორმდა. შეთანხმების ფარგლებში თანამშრომლობის თაობაზე, საქართველოს განათლებისა  და მეცნიერების მინისტრს დიმიტრი შაშკინსა  და საქართველოში იაპონიის ელჩს  მასაიოში კამოჰარას შორის შეხვედრა გაიმართა.
მინისტრსა და ელჩს შორის სამუშაო  შეხვედრაზე განხილული იქნა ისეთი საკითხები როგორიცაა: ქართველი მეცნიერების, ინჟინრებისა და სტუდენტების კეკ-ის მიმდინარე და სამომავლო კვლევებში ხანგრძლივი ვადით მონაწილეობისათვის ხელშეწყობა. სწორედ ამგვარ თანამშრომლობას ითვალისწინებს სამინისტროსა და კვლევით ორგანიზაციას  შორის დადებული შეთანხმება, რომლის მიზანია თეორიული და გამოყენებითი ფიზიკისა და მასთან დაკავშირებულ ტექნოლოგიურ დარგებში სამეცნიერო-აკადემიური და ტექნიკური თანამშრომლობის გაღრმავება.
შეხვედრაზე მიღწეული იქნა შეთანხმება, რომ  მოხდება ორ ქვეყანას შორის აკადემიური პერსონალის, მეცნიერ-თანამშრომლებისა და სტუდენტების გაცვლა; ერთობლივი კვლევითი პროექტების განხორციელება; ლექციების ჩატარება და სიმპოზიუმების მოწყობა.
ბირთვული და ელემენტარული ფიზიკის სფეროში კვლევებით დაინტერესებულები არიან საქართველოს შემდეგი უმაღლესი  საგანმანათლებლო დაწესებულებები და სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტები - ივანე ჯავახიშვილის სახელობის  თბილისის  სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ილიას  სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი და ე. ანდრონიკაშვილის ფიზიკის ინსტიტუტი.

Japanese and Georgian Physicists Will Conduct the Joint Researches
Memorandum of Understanding was signed between the High Energy Accelerator Research Organization (KEK) and Ministry of Education and Science of Georgia in April 2010 in order to foster the cooperation between Japanese and Georgian physicists. In the scope of an Agreement on Cooperation, meeting was held between the Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini and Ambassador of Japan to Georgia, Masayoshi Kamohara.
Following tasks were discussed at the meeting between the Minister and Ambassador: support of Georgian scientists, engineers and students to participate in KEK’s ongoing and future long-term researches. Exactly this kind of cooperation is envisaged in an Agreement signed between MES and the Research Organization. An Agreement is designed to deepen the scientific-academic and technical cooperation in theoretical and applied physics and technological fields connected to it.
Agreement that was achieved at the meeting envisages exchanging of academic staff, scientists and students; implementing of the joint projects, giving classes and holding symposiums.
Following higher educational institutions and scientific research centers expressed interest in conducting research in nuclear and elementary physics: Iv. Javakhishvili Tbilisi State University, Ilia State University, Georgian Technical University and Andronikashvili Institute of Physics.