ქვემო ქართლში ორი რეაბილიტირებული სკოლა გაიხსნა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი, აზერბაიჯანის განათლების მინისტრი მისირ მარდანოვი და ქვემო ქართლის გუბერნატორი დავით კირკიტაძე ქ. გარდაბნის №3  საჯარო სკოლას ეწვივნენ და მოსწავლეებს სასწავლო პროცესის განახლებულ გარემოში დაწყება მიულოცეს.
ამავე დღეს აზერბაიჯანის განათლების მინისტრმა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნოდარ სურგულაძემ ქ. დმანისის №2  საჯარო სკოლა მოინახულეს.
ქ. გარდაბნის №3 და ქ. დმანისის №2 საჯარო სკოლების  1000-მდე მოსწავლე ამიერიდან თანამედროვე სტანდარტების შესაბამის სკოლებში ისწავლიან.  ორივე სკოლას  გეიდარ ალიევის ფონდის დაფინანსებით, სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა, ქ. გარდაბნის №3  სკოლაში გასულ წელს  პრეზიდენტის ნაციონალური პროგრამის ,,იაკობ გოგებაშვილი - საჯარო სკოლების რეაბილიტაცია” ფარგლებში, ნაწილობრივი რებილიტაცია განხორციელდა, განახლდა გადახურვა, გამოიცვალა კარ-ფანჯრები და გათბობის სისტემა, ანალოგიური სამუშაოები ალიევის ფონდის მიერ ქ. დმანისის №2 საჯარო სკოლაში განხორციელდა. ორივე სკოლა სრულად გარემონტდა  და თანამედროვედ აღიჭურვა, მოეწყო სპორტული დარბაზი და მოედანი, სასადილო, მოწესრიგდა სველი წერტილები. სკოლებს აქვთ საკუთარი წყლის რეზერვუარები.
2010 წელს სამინისტროს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო  ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს მიერ  ქვემო ქართლში 33 საჯარო სკოლაში ნაწილობრივი რეაბილიტაცია განხორციელდა,  ორ სკოლაში   გათბობის თანამედროვე სისტემა მოეწყო. გეიდარ ალიევის ფონდის დაფინანსებით კი, 2009-2010 წ/წ ერთი სკოლა აშენდა, ხოლო 7  სკოლას სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა.

Two Rehabilitated Schools Were Opened in Kvemo Kartli
Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini, Minister of Education of Azerbaijan, Misir Mardanov and Governor of Kvemo Kartli, David Kirkitadze visited Gardabani Public School №3 and congratulated the schoolchildren on the beginning of the school year in the renovated environment. On the same day, Minister of Education of Azerbaijan and Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Nodar Surguladze visited Dmanisi Public School №2.
From now on, around 1,000 schoolchildren of Gardabani Public School №3 and Dmanisi Public School №2 will study in the schools that comply with the modern standards. Both schools were fully rehabilitated with the financial support of the Foundation of Geidar Aliev. In the previous year, partial rehabilitation was carried out in Gardabani Public School №3 in the scope of the President’s National Program “Iakob Gogebashvili – Rehabilitation of the Public Schools”. Roof was repaired; windows, doors and the heating system were changed. Similar works were held in Dmanisi Public School №2 with the support of the Foundation of Aliev. Both schools were fully renovated and modernly equipped. The gym and stadium, as well as the canteen were refurbished. Taps were repaired. The schools have their own water reservoirs.
The partial rehabilitation was held in 33 public schools of Kvemo Kartli by the Education and Science Infrastructure Development Agency of MES. The modern heating system was installed in two schools. By the financial support of the Foundation of Geidar Aliev, one school was built in 2009-2010 and seven schools were fully rehabilitated.