სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლეები კარგ გარემოში ისწავლიან
გურჯაანის, ბოდბისა და კოხნარის სკოლა-პანსიონებიდან 12 მოზარდი განვითარების შეფერხების მქონე ბავშვებისთვის განკუთვნილ თბილისის მე-200 სპეციალურ სკოლა-პანსიონში  გადაიყვანეს. მოზარდები არასათანადო პირობებში ცხოვრობდნენ, სასწავლო პროცესში სერიოზული სირთულეები არსებობდა. მკურნალობის, სწავლისა და საზოგადოებაში ადაპტირებისთვის არ იყო შესაბამისი პირობები. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით,  ეს მოზარდები ახალი სასწავლო წლიდან სწავლას მე–200 სკოლა–პანსიონში აგრძელებენ, მინისტრმა ისინი პირადად მოინახულა და მათი ცხოვრებისა და სწავლის გაუმჯობესებულ პირობებს გაეცნო.
დიმიტრი შაშკინმა მე–200 სკოლაში სენსორული განვითარების ახალი კაბინეტიც მოინახულა, რომელიც სხავდასხვა შეზღუდვის მქონე მოსწავლეებისათვისაა განკუთვნილი.
12 მოსწავლე მე-200 სკოლაში მიყვანამდე კონსულტაციას  ფსიქოლოგებთან და სოციალურ მუშაკებთან გადიოდა, დაიგეგმა ბავშვებისათვის გარემოში ინტეგრაციის ღონისძიებები, თითოეული მოსწავლისათვის შემუშავდა ინდივიდუალური საგანმანათლებლო გეგმა. შედგა პროგრამა, სადაც სკოლის ახალი ბენეფიციარები სკოლის სხვა მოსწავლეებთან ერთად ჩაერთვნენ ერთობლივ აქტივობებში. სკოლას ჰყავს ფსიქოლოგები, მასწავლებლები, რომლებიც მუდმივ მონიტორინგს გაუწევენ ბავშვების საგანმანათლებლო პროცესში ხარისხიან ჩართულობას.

12 adults were moved to Tbilisi Boarding-School №200 for the Children With Special Needs from the Boarding-Schools of Gurjaani, Bodbe and Kokhnari. Adults lived in the conditions that did not satisfy elementary requirements. Serious complications existed in the education process. Appropriate conditions did not exist for treatment, studying and adaptation. By the initiative of MES, these schoolchildren will continue studying in Tbilisi Boarding-School №200 from the new academic year. Minister visited them and personally got familiarized with the advanced studying conditions.
Dimitri Shashkini also visited sensory development cabinet at this school. The cabinet belongs to the Schoolchildren With Special Needs.
12 adults passed consultations with psychologists and social agents. Activities for the schoolchildren adaptation in the new environment were planned. Individual education plan was developed for each child. New stakeholders together with the other schoolchildren will be involved in the joint activities according to the newly developed program. Psychologists and teachers who work in this school will hold permanent monitoring of schoolchildren involvement in the education process.