განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შიდა აუდიტის სამსახურის განცხადება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შიდა აუდიტის სამსახურის, საქართველოს მთავარი პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილისა და  კონტროლის პალატის მიერ ერთობლივად გატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო და სარევიზიო ღონისძიებების შედეგად, დაკავებულია "ლომოურის სახელობის მიწათმოქმედების ინსტიტუტის" კახეთის საცდელი სადგურის დირექტორი გიორგი ბოლღაშვილი და ამავე დაწესებულების მთავარი ბუღალტერი გელა ჯანიაშვილი. მათ ბრალად ედებათ დიდი ოდენობით სახელმწიფო ქონების მითვისება-გაფლანგვა ყალბი საგადასახადო დოკუმენტების დამზადების გზით.
დაკავებული სახელმწიფო მოხელეები ინსტიტუტის წესდებით განსაზღვრული სამეცნიერო საქმიანობის ნაცვლად, წლების განმავლობაში ეწეოდნენ სამეწარმეო საქმიანობას, სახელმწიფო საკუთრებაში არსებულ ქონებას იყენებდნენ პირადი ინტერესებისთვის, მოჰყავდათ სხვადასხვა დასახელების სასოფლო-სამეურნეო კულტურები, ახდენდნენ მის რეალიზაციას და ამონაგებ თანხებს ითვისებდნენ.
დანაშაულებრივი კვალის დაფარვის მიზნით კი, გ. ბოლღაშვილი და გ. ჯანიაშვილი ზემოხსენებულ სამეურნეო-საფინანსო ოპერაციებს აფორმებდნენ ფიქტიურად. გამოძიების ამ ეტაპზე დადგენილია, რომ  მათ მიერ  მითვისებული და გაფლანგულია 2.100.000 ლარის სახელმწიფო ქონება. ამასთან გიორგი ბოლღაშვილმა განახორციელა თანხის უდიდესი ნაწილის ლეგალიზაცია - შესყიდულია სხვადასხვა სამეურნეო დანიშნულების ობიექტი.
"ლომოურის სახელობის მიწათმოქმედების ინსტიტუტის" კახეთის საცდელი სადგურის დირექტორს გიორგი ბოლღაშვილს და ამავე დაწესებულების მთავარ ბუღალტერს გელა ჯანიაშვილს ბრალი წარედგინათ საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 182-ე და 210-ე მუხლების გათვალისწინებით. ბრალის დამტკიცების შემთხვევაში გიორგი ბოლღაშვილს და  გელა ჯანიაშვილს 11 წლამდე პატიმრობა ემუქრებათ.

Announcement of the Internal Audit Division of MES
As the result of the joint investigative activities of the Prosecutor’s Office of Georgia, Chamber of Control and Audit Department of MES, Director of Kakheti experimental station of Lomouri Agriculture Institute, George Bolghashvili  and Main Accountant of this institution, Gela Janiashvili have been arrested. They are accused for capturing and spending the state property through issuing the false taxing documents.
Instead of carrying out scientific activities, the public officials of the institute were undertaking manufacturing activities for several years. They used the state property for the personal interests, inculcated different rural-economic cultures, sold them and captured the benefit.
In order to cover the crime, Bolghashvili and Janiashvili were registering the false operations. At this level, investigation has discovered that state property of 2,100,000GEL is wasted and captured. Additionally, George Bolghashvili legalized the large amount of sum – different economic units are purchased.
Director of Kakheti experimental station of Lomouri Agriculture Institute, George Bolghashvili and main accountant of this institution, Gela Janiashvili are charged according to the Criminal Code of Georgia, articles 182 and 210. In the case of blame approval, they will be sentenced for 11 years.