საჯარო სკოლებში აკაკი წერეთლის კვირეული გაიმართება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით საქართველოს საჯარო სკოლებში აკაკი წერთლის 170-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი კვირეული 25-29 ოქტომბერს ჩატარდება. კვირეულის ფარგლებში სკოლები დაგეგმავენ და განახორციელებენ სხვადასხვა აქტივობებს, მათ შორის  გაიმართება თხზულებების კონკურსი თემაზე: ,,სჯობს მონობაში გადიდკაცებულს, თავისუფლების ძებნაში მკვდარი’’. კონკურსში მონაწილეობას მიიღებენ VIII-XII კლასის მოსწავლეები. კონკურსი განხორციელდება 3 ეტაპად: სასკოლო, რეგიონული და დასკვნითი ტურები.
კონკურსის საწყისი ეტაპი პირველი ოქტომბრიდან რვა ოქტომბრამდე საჯარო სკოლებში ჩატარდება, შემდეგ 22-27 ოქტომბერს გაიმართება რეგიონალური და დასკვნითი ტურები.
რეგიონალურ კონკურსში გამარჯვებული თხზულებების ავტორებს სერტიფიკატები, ხოლო საბოლოოდ გამარჯვებულ სამ მოსწავლეს სერტიფიკატებთან ერთად ფულადი პრიზები გადაეცემათ: I ადგილზე გასულ მოსწავლეს - 700 ლარი, II ადგილზე გასულს - 500 ლარი,  III ადგილის მფლობელს კი 300 ლარი.
კონკურსის შესახებ განცხადება განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ პირველ საჯარო სკოლაში გააკეთა. ,,წელს ქართველი ერი უდიდესი   მგოსნის აკაკი წერეთლის 170-ე წლის იუბილეს აღნიშნავს. მნიშვნელოვანია, რომ მოსწავლეებმა გაითავისონ მისი როლი ქართული ცნობიერების თავისუფლებისკენ სწრაფვის იდეის ჩამოყალიბების პროცესში. აკაკის შემოქმედება მთლიანად გამსჭვალულია თავისუფლებისკენ სწრაფვაში, რაც ერთ ფრაზაში ,,სჯობს მონობაში გადიდკაცებულს, თავისუფლების ძებნაში მკვდარი’’ გამოიკვეთა. კონკურსიც სწორედ ამ თემატიკას მიეძღვნა’’ - აღნიშნა კოკა სეფერთელაძემ.

Week Dedicated to Akaki Tsereteli Will Be Held in Public Schools
Week dedicated to the 170th anniversary of Akaki Tsereteli will be held on October 25-29 in Public Schools by the initiative of MES. The schools will plan and carry out different activities in the scope of the week. Competition of the writings will be held as well where VIII-XII graders will take part. The competition will be take place in three levels: school, regions and final rounds.
The first level will be held from October 1-8 in Public Schools and regional and final rounds -  October 22-27.
Winners of the regional level will be awarded with certificates. Three participants, who will take the first three places, will be awarded with prizes as well as certificates. Winner who will take the first place will receive 700GEL, holder of the second place will be presented with 500 GEL and the schoolchild who will take the third place will receive 300 GEL.
First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Koka Sepherteladze made an announcement about the competition: “Georgian nation is celebrating the 170th anniversary of Akaki Tsereteli. It is important to understand the role of the person who fought for the freedom of Georgian consciousness. The main content of his works is striving for freedom and therefore competition is dedicated to this topic” – noted Koka Seperteladze.