საქართველოსა და გერმანიას შორის განათლების სფეროში თანამშრომლობა გრძელდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და გერმანიის საგარეო საქმეთა  ფედერალური სამინისტროს კულტურისა და კომუნიკაციის განყოფილების უფროსმა, ელჩმა ვერნერ ვნენდტმა ორ ქვეყანას შორის განათლების სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავებაზე იმსჯელეს.
სამინისტროში დღეს გამართულ  შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ საქართველოსა და გერმანიას  შორის 2009 წლიდან მოქმედებს ტვინინგის პროექტი - ,,საქართველოში  ბოლოონიის  პროცესის ამოცანების  განსახორციელებლად  შესაძლებლობების  გაძლიერება’’, რაც  მიზნად ისახავს საქართველოს ჩართვას უმაღლესი განათლების ევროპულ სივრცეში. პროექტის გერმანელი პარტნიორები არიან გერმანიის განათლებისა და კვლევის ფედერალური სამინისტრო, პედაგოგიური სწავლების საერთაშორისო ცენტრი და გერმანიის აკადემიური გაცვლის სამსახური.
ტვინინგის პროექტის ფარგლებში ორ ქვეყანას შორის აქტიურად მოქმედებს გაცვლითი პროგრამები. ოთხმოცდათოთხმეტი ქართველი ახალგაზრდა მეცნიერი და უმაღლესი სასწავლებლების დოცენტები 2010-2011 სასწავლო წელს გერმანიაში გაემგზავრნენ, სადაც სხვადასხვა უნივერსიტეტებსა და კვლევით ცენტრებში ისწავლიან.
,,განათლების სფეროში გერმანია საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე ახლო პარტნიორია. გერმანიის სახელმწიფო დებს ინვესტიციებს  განათლების სფეროში, რაც კიდევ ერთხელ  მეტყველებს იმაზე, რომ საქართველო საერთაშორისო საგანმანათლებლო სივრცის სრულფასოვანი წევრია.’’-აღნიშნა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა.
გერმანიასთან  თანამშრომლობის კიდევ ერთი მაგალითია თბილისში გერმანიის საერთაშორისო სკოლის გახსნაც, რომლის ატესტატს საერთაშორისო აღიარება ექნება.

Cooperation in the Education Field Continues Between Georgia and Germany
Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini and Chief Ambassador of Culture and Communication Division of the Federal Foreign Office of Germany, Vernen Vnendt spoke about deepening cooperation between the two countries in the education field.
It was noted at the meeting in MES that “Twinning project – Strengthening the Opportunities in Georgia for Implementing the Tasks of Bologna Process” has been operating since 2009. It is aimed for involving Georgia in higher education European area. German partners of the project are Federal Ministry of Education and Research, International Pedagogic Center and German Academic Exchange Service.
In the scope of the Twinning project, exchange programs between the two countries are being actively implemented. 92 Georgian young scientists and Assistant Professors of higher educational institutions left for Germany in 2010-2011. They will study in different Universities and Research centers.
“Germany is one of the main partners in the education field. It invests in the Georgian education that reflects, Georgia presents the full member of an international education area” – noted the Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini.
One more example of cooperation is establishment of Tbilisi German International School.  Diploma of this school will be internationally recognized.