კონკურსი ”გახდი ავიატორი” დაიწყო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ავიაკომპანია ”აირზენა-ჯორჯიან ეარვეისთან” ერთად მთელი საქართველოს მასშტაბით  ახალ კონკურს ”გახდი ავიატორი” იწყებს.
კონკურსის მიზანია ნიჭიერი ახალგაზრდების გამოვლენა, ავიაციის სფეროს პოპულარიზაცია და მასში რაც შეიძლება ბევრი მოზარდის ჩართვა.  კონკურსის შედეგად გამოვლინდება  საუკეთესო ინდივიდუალური და გუნდური პროექტები. კონკურსი უფასოა და   მასში მონაწილეობა შეუძლია მიიღოს სკოლის ნებისმიერი კლასის მოსწავლეს.   წარმოდგენილ მოდელებსა და ნახატებს შეაფასებს და  გამარჯვებულებს გამოავლენს ჟიური.
კონკურსის ფარგლებში კომპანია ”აირზენა ჯორჯიან ეარვეისის” წარმომადგენლები სკოლებში შეხვდებიან   მოსწავლეებს და დეტალურად აუხსნიან მათ  კონკურსის პირობებს.
კონკურსის განმავლობაში ავიაკომპანია  უზრუნველყოფს საინფორმაციო შეხვედრებს პილოტებთან, ბორტგამცილებლებთან, ავიატექნიკოსებთან.
გამარჯვებულებს გადაეცემათ კომპანიის და სამინისტროს მიერ დაწესებული  სპეციალური  პრიზები.
როგორც საქართველოს  განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის  პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ განაცხადა- ” მსგავსი კონკურსების ჩატარება მნიშვნელოვანია, რადგან  ის  მოზარდებს ეხმარება თავიანთი  მრავალმხრივი  შესაძლებლობების  გამოვლენაში”.
აღნიშნულ კონკურსი პირველად 2007-2008 სასწავლო წელს ჩატარდა და დიდი გამოხმაურება მოჰყვა სკოლებიდან მთელი საქართველოს მასშტაბით. “გახდი ავიატორში“ მონაწილეობა მიიღო ასზე მეტმა მოსწავლემ. მათ შექმნეს თვითმფრინავის მოდელები, დახატეს ნახატები და გამოთქვეს სურვილი, რომ თავიანთი მომავალი პროფესია სწორედ ავიაციას დაუკავშირონ. ორმა კონკურსანტმა საავიაციო ინსტიტუტში ჩააბარა.

Competition “Become an Aviator” is Commenced
Ministry of Education and Science of Georgia, together with the air company “Airzena Georgian Airways” is launching the new competition Become an Aviator throughout Georgia.
Competition is designed to identify talented youth, make aviation more popular and involve adults in this field. The best individual and group projects will be selected as the result of the competition. The competition is free so the schoolchildren of any form are able to take part in it. Jure will evaluate represented models and paintings and identify the winner.
In the scope of the competition, representatives of “Airzena Georgian Airways” will hold meetings at schools in order to explain the terms of the competition to the participants.
Winners will be awarded with special prizes of the company and MES.
By the announcement of the First Deputy Minister, Koka Sepherteladze, these competitions support the youth to identify their diverse possibilities.
For the first time, this competition was held in 2007-2008academic years and was broadly responded by schools throughout Georgia. More than 100 schoolchildren took part in Become an Aviator. They created the models of airplanes, draw paintings and expressed willingness to become aviators. Two participants were enrolled in the Institute of Aviation.