თურქეთში მცხოვრები ეთნიკურად ქართველი ოცი ახალგაზრდა უფასოდ ისწავლის
2010 წელს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, დიასპორის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი და საქართველოს წამყვანი უნივერსიტეტები ერთობლივ პროგრამას - "ისწავლე საქართველოში" ახორციელებენ.
პროგრამა შემუშავებულია თურქეთში მცხოვრები ახლგაზრდობისთვის.
პროგრამის ფარგლებში, პირველ სასწავლო წელს 20 ახალგაზრდა გამოცდების ჩაბარების გარეშე ჩაირიცხება საქართველოს სახელმწიფო უმაღლეს სასწავლებლებში.
ამ პროგრამით ჩარიცხული ყველა სტუდენტის სწავლა სრულად დაფინანსდება სახელმწიფო სასწავლო გრანტით. სწავლის პერიოდში სტუდენტებს  სტიპენდია დაენიშნებათ. სწავლება ქართულ ენაზე იწარმოებს.
პროგრამით გათვალისწინებულია პირველ წელს ქართული ენის შესწავლა.
ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი, დიასპორის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი მირზა (პაპუნა) დავითაია და ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი ალექსანდრე კვიტაშვილი თურქეთის რესპუბლიკიდან ჩამოსულ იმ  20 ახალგაზრდას შეხვდნენ, რომლებმაც სურვილი გამოთქვეს მონაწილეობა მიეღოთ პროგრამაში „ისწავლე საქართველოში“.
ეს ახალგაზრდები მიმდინარე წლის 5 ოქტომბრიდან ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში უგამოცდოდ ჩაირიცხება.

Ministry of Education and Science of Georgia, Office of the State Minister of Georgia for Diaspora Issues and the leading Universities of Georgia have been implementing the joint program “Study in Georgia” in 2010.
The program is developed for the youngsters, living in Turkey.
In the scope of the program, 20 young people will be enrolled in State Higher Educational Institutions of Georgia without exams in the first academic year.
Tuition fee for these students will be fully covered by the state education grant. Students will be provided with the scholarship during the academic year. They will study in Georgian.
Teaching of Georgian language is envisaged in the program during the first year.
Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini, State Minister for Diaspora Issues, Mirza (Papuna) Davitaia and Rector of Tbilisi State University, Aleksandre Kvitashvili met 20 youngsters from Turkey, who wished to take part in the program “Study in Georgia”.
These youth will be enrolled in Iv. Javakhishvili Tbilisi State University from October 5,2010 without exams.