დიმიტრი შაშკინი ესტონეთის რესპუბლიკაში ვიზიტს განაგრძობს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი ესტონეთის რესპუბლიკაში ვიზიტს განაგრძობს. დღეს, მინისტრი ესტონეთის საინფორმაციო-ტექნოლოგიების დემოცენტრში იმყოფებოდა, რომელშიც შედის 30-მდე IT  კომპანია, მათ შორის: Microsoft, Hp, Microline   და სხვა. შეხვედრაზე მხარეები შეთანხმდნენ, რომ საქართველოში გაიხსნება  სპეციალური კურსები კიბერნეტიკული უსაფრთხოების კუთხით, რაშიც ესტონეთის მხარე საქართველოს დიდ მხარდაჭერას გაუწევს.
”ესტონეთმა IT ტექნოლოგიებში ძალიან დიდ წარმატებას მიაღწია. ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ დღეს მივაღწიეთ შეთანხმებას საქართველოში CYBER უსაფრთხოების კუთხით სპეციალური კურსების გახსნის შესახებ. იმის გამო, რომ ჩვენ მუდმივად ვგრძნობთ ზეწოლას და მუდმივად არის იერიშები რუსეთის ფედერაციიდან ჩვენს ინტერნეტ რესურსებზე, ძალიან მნიშვნელოვნია რომ საქართველოში ესტონელი კოლეგების დახმარებით მომზადდებიან ჩვენი სპეციალისტები იმისთვის, რომ ჩვენი ინტერნეტ ვებ-გვერდების უსაფრთხოება უზრუნველყონ” - განაცხადა დიმიტრი შაშკინმა.
დემოცენტრმა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს წარმოუდგინა 2000 წლიდან დღემდე განხორციელებული მნიშვნელოვანი ცვლილებები საინფორმაციო ბაზების ელექტრონულ რეჟიმში გადაყვანის გზით, როგორც სამოქალაქო ისე განათლების სისტემაში.
პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა არის ერთადერთი საბუთი, რომელიც პიროვნებაზე ყველა სახის ინფორმაციას, სამედიცინო ჩანაწერებს, საბანკო მონაცემებსა და პარკირებისთვის არსებულ ბალანსსაც კი მოიცავს.
ასევე წარმოადგინეს სასკოლო ელექტრონული დღიურები და ჟურნალები, სადაც, როგორც მოსწავლეს, ისე მშობელს შეუძლია ყველანაირი ინფორმაციის ნახვა ინტერნეტის საშუალებით.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ უკვე შექმნა  როგორც სკოლების, ასევე  მოსწავლეების ელექტრონული ბაზები და უახლოეს მომავალში  ელექტრონული ჟურნალების შემოღებასაც გეგმავს.  ამიტომ ესტონეთში მიღებული გამოცდილება სამინისტროსთვის ძალიან მნიშვნელოვანია.
მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა   შეხვედრა  გამართა ასევე ტალინის უნივერსტიტეტში. შეხვედრაზე დაიგეგმა ურთიერთობის გაღრმავება განათლების კუთხით და შემდგომი თანამშრომლობა.

Dimitri Shashkini Continues his Official Visit in the Republic of Estonia
Around 30 IT companies are included in demo center. Among them are Microsoft, HP, Microline and etc. Two parties came to an agreement on opening special courses in cyber security. Estonia will provide Georgia with assistance in this field.
“Estonia has great achievements in IT. Opening special courses in cyber security based on Georgian-Estonian agreement is very important. As we are permanently under the pressure and Russian Federation often interferes in our internet resources, preparing Georgian specialists with the support of Estonian colleagues is especially important. They will ensure security of our web-sites” – announced Dimitri Shashkini.
Demo center introduced significant changes that were implemented from 2000 up to present through developing electronic regime of informational base either in civil and education systems.
ID cards are the only document including all necessary information about the person, medical history, bank accounts and even balance of parking.
School electronic diaries and journals were presented as well. all schoolchildren as well as parents are able to find any kind of information through internet.
We remind you, that MES has already created electronic bases for the schools as well as the schoolchildren. Ministry is going to develop electronic journals in the nearest future. Sharing Estonian experience is very important for MES.
Minister Dimitri Shashkini held meetings at Tallinn University. Deepening of the relations in the education field and future cooperation was planned at the meeting.