,,მე ომბუდსმენი’’ - კონკურსი სამოქალაქო განათლების დონის ამაღლებისთვის
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და საქართველოს სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმა კონკურსში ,,მე ომბუდსმენი’’ გამარჯვებული ახალგაზრდები დააჯილდოვეს.
კონკურსი სახალხო დამცველის მიერ იყო ორგანიზებული და მასში მონაწილეობა 13-18 წლის მოსწავლეებმა მიიღეს. კონკურსი  ახალგაზრდებში სამოქალაქო განათლების დონის ამაღლებას ემსახურება, ის საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერითა და   ევროკავშირის პროექტის „სახალხო დამცველის აპარატის ხელშეწყობა“ დაფინანსებით ჩატარდა.
კონკურსი დაფუძნებული იყო ქსელურ ტექნოლოგიაზე და  ინტერნეტის საშუალებით განხორციელდა. სახალხო დამცველის დაკვეთით, 2010 წლის აპრილ–მაისში, კომპანია „პიქსელმა“ კონკურსის ჩასატარებლად  სპეციალური პროგრამული მოდული დაამზადა, რომელიც  სახალხო დამცველის ვებ–გვერდზეა ინტეგრირებული.
კონკურსში მონაწილეობა 700 გუნდის 2100 მოსწავლემ მიიღო, ფინალურ რაუნდში 10 გუნდი მონაწილეობდა, საიდანაც საბოლოოდ სამი გამარჯვებული გუნდი გამოვლინდა.

Competition “Me as an Ombudsman” for Civic Education Level Advancement
Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini and Public Defender of Georgia, George Tugushi awarded the winners of the competition Me as an Ombudsman.
The competition was organized by an Ombudsman of Georgia and schoolchildren of 13-18 ages took part in it. The competition is designed to advance the civic education level in youth.  It was held with the support of MES. EU funded project Support to Public Defender’s Office provided the financial support.
The competition was based on the network technologies and it was implemented through the internet. By the order of the Public Defender, in April-May, 2010, company Pixel created special program module being integrated into the web-site of Public Defender in order to hold the competition.
2,100 schoolchildren of 700 groups took part in the competition. 10 teams participated in the final round. Finally, three teams were identified out of ten.
Ann Kldiashvili and Irena Babunashvili took the first place.
Meri Chachava and Mari Kukhianidze took the second place and Irma Chighladze and Gvantsa Tsukhisvili  - the third place.