საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი ევროკავშირის საჯარო სამსახურების დაძმობილების პროგრამის (ტვინინგის) ფარგლებში აგრძელებს აკადემიური სამიტებისა და სემინარების ციკლს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისათვის.
რიგით მერვე რეგიონალური აკადემიური სამიტი თემაზე “პროფესიული განათლება და დასაქმება” ჩატარდა ა.წ. 13 ოქტომბერს ზუგდიდის შოთა მესხიას სახელობის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტში. აკადემიური სამიტი გახსნა ზუგდიდის უნივერსიტეტის რექტორმა თეონა ხუფენიამ. პრეზენტაციები გააკეთეს უტა ბაიერმა, გერმანული ბიზნესის ასოციაციიდან, რეიმსის უნივერსტეტის სამაგისტრო პროგრამის “ევროპული და საერთაშორისო სწავლებანი” დირექტორმა და საკანონმდებლო აქტების კომისიის პრეზიდენტმა პროფესორმა ტიერი კომმა (ტვინიგის ექსპერტი) და შპეიერის ინსტიტუტის (Hochschule für Verwaltungswissenschaften (DHV) Speyer) მოწვეულმა ექსპერტმა პროფესორმა ანდრეას კნოამ. სამიტის შემდეგ 13-15 ოქტომბერს იგივე თემაზე გაიმართება სემინარი, რომელსაც ჩაატარებს პროფესორი ტიერი კომი და პროფესორი ანდრეას კნოა;
ექსპერტები მონაწილეებს გააცნობენ ფრანგულ და გერმანულ გამოცდილებას აღნიშნულ თემატიკაზე. სემინარზე დასასწრებად უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების 30-ზე მეტი წარმომადგენელია დარეგისტრირებული.
ტვინინგის პროექტი ფინანსდება ევროპის სამეზობლო და პარტნიორობის ინსტრუმენტის ფარგლებში (ENPI) და ხორციელდება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ გერმანელ და ფრანგ პარტნიორებთან თანამშრომლობით.
ტვინინგის პროექტის მიზანია ბოლონიის პროცესის რეფორმების ეფექტური განხორციელება შესაბამის ინსტიტუციებში და საქართველოს ჩართვა უმაღლესი განათლების ევროპულ სივრცეში (EHEA).

The Eighth Regional Summit and Seminars for Higher Educational Institutions
On the 13th of October, the Eighth Regional Academic Summit on “Professional Education and Employability” was held at the Shota Meskhia Zugdidi State Teaching University. The summit was opened by the Rector of Shota Meskhia Zugdidi State Teaching University, Teona Khupenia. The opening speech was followed by the presentations of Mrs. Uta Bayer, German Business Association Georgia (DWVG), Thierry Come (CEIBAL/Twinning expert), Director of Master “European and International Studies” at the University of Reims and President of the Statute Commission and Andreas Knorr (CEIBAL/Twinning expert), Deutsche Hochschule für Verwaltungswissenschaften (DHV) Speyer , Chair of Economics (National and International Economic Policy). After the Academic Summit on October 13-15 seminar on the same topic will be delivered by Professor Thierry Come, and Prof. Dr. Andreas Knorr.
The guest experts will share their French and German experiences on the topic. More than 30 participants from different HEIs are registered for the seminar.
The Twinning-Project is based on the European Neighbourhood and Partnership Instrument (ENPI) and is carried out by the Ministry of Education and Science of Georgia (MoES) in cooperation with German and French partners.
The overall objective of the twinning project is to fully implement the Bologna process action lines within the relevant institutions and to prepare for integration in the European Higher Education Area (EHEA).