სომხეთში ქართველოლოგიის კათედრა გაიხსნა
ქართველოლოგიის კათედრა სომხეთში ორდღიანი ვიზიტით მყოფმა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და სომხეთის განათლების მინისტრმა არმენ აშოტიანმა გახსნეს. კათედრის გახნას ასევე ესწრებოდა თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი ალექსანდრე კვიტაშვილი, რომელმაც კათედრას ქართული ენის შემსწავლელი სახელმძღვანელოები გადასცა.
ქართველოლოგიის კათედრა სომხეთის ბრუსოვის სახელობის უცხო ენათა სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიხსნა, კათედრა მჭიდროდ ითანამშრომლებს თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან, განხორციელდება ლექტორებისა და სტუდენტების გაცვლითი პროგრამები, მოეწყობა სემინარები, მრგვალი მაგიდები და ა.შ.
,,დღეს უმნიშვნელოვანესი ფაქტის მომსწრეები გავხდით, დღეს სომხეთში ქართველოლოგიის კათედრა გაიხსნა, რაც ხელს შეუწყობს ამ ორი მოძმე ერის კიდევ უფრო დაახლოებას. ’’-აღნიშნა დიმიტრი შაშკინმა.
ვიზიტის ფარგლებში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი ასევე პირისპირ შეხვდა სომეხ კოლეგას არმენ აშოტიანს. შეხვედრაზე ისაუბრეს თანამშრომლობის გაღრმავებაზე ზოგადი განათლებისა და მეცნიერების მიმართულებით, დაიგეგმა ერთობლივი პროექტების განხორციელება.

Georgian Studies Faculty Was Opened in Armenia
In the scope of the two-day visit in Yerevan, Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini and Minister of Education and Science of the Republic of Armenia, Armen Ashotyan opened the new faculty. Rector of Iv.Javakhishvili Tbilisi State University, Aleksandre Kvitashvili attended the opening ceremony as well. He provided the faculty with Georgian textbooks.
Georgian Studies faculty was opened in Yerevan State Linguistic University after V. Brusov. The faculty will operate in close cooperation with Tbilisi State University. Lecturers’ and students’ exchange programs will be carried out, seminars and round tables will be held as well.
“We witnessed a significant fact - Georgian Studies faculty was opened in Yerevan. It will support   deepening of relations between the two countries” – noted Dimitri Shashkini.
In the frame of the visit, Minister of Education and Science of Georgia met with his counterpart, Minister of Education of Armenia, Armen Ashotyan. Deepening of cooperation in the general education and science fields was discussed at the meeting. Implementation of the joint projects was planned as well.