ნორვეგიის მთავრობა დადებითად აფასებს ინკლუზიური განათლების დანერგვას საქართველოში
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ირინე ქურდაძე ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის მინისტრის მოადგილეს  ლისბეტ რუგტვედტს შეხვდა.  შეხვედრაზე განხილულ იქნა საქართველოს საგანმანათლებლო სივრცეში მიმდინარე ინკლუზიურ განათლებასთან დაკავშირებული ყველა საკვანძო საკითხი და ის წარმატებული ნაბიჯები, რომლებიც მიღწეულ იქნა ამ მიმართულებით.
ინკლუზიური განათლების პრინციპების დანერგვა  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთ-ერთი   პრიორიტეტი და  სტრატეგიული გეგმის ნაწილია.  მის განხორციელებას ემსახურება ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის სამინისტროს მეთოდოლოგიური და ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარე პროექტი - ”ინკლუზიური განათლების განვითარება საქართველოს 9 რეგიონის საჯარო სკოლებში” .
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეთა სწავლების მხარდაჭერის სამწლიანი პროგრამა (2009-2011) სახელმწიფო სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შესაბამისად ხორციელდება და მისი მიზანია ინკლუზიური განათლების დანერგვა საქართველოს მასშტაბით.
განვლილ პერიოდში შესრულებული სამუშაოების გაცნობის შემდეგ, ლისბეტ რუგტვედტს დადებითი შეფასებები გააკეთა  და პროექტის მიმდინარეობას მომავალშიც მხარდაჭერა აღუთქვა.
ვიზიტის ფარგლებში დაგეგმილია ინკლუზიური განათლების საპილოტე  თბილისის № 10 საჯარო სკოლაში სტუმრობა, სადაც  ნორვეგიის განათლებისა და კვლევის  მინისტრის მოადგილე ლისბეტ რუგტვედტს  სკოლაში ინკლუზიური განათლების კუთხით მიმდინარე  ინიციატივებს გაეცნობა.

Norwegian Government Positively Assesses Development of Inclusive Education in Georgia
Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Irine Kurdadze met with the Deputy Minister of Education and Research of Norway, Lisbet Rugtvedt. All key issues of inclusive education, currently existing in Georgian education system as well as successful steps in this direction were discussed at the meeting.
Development of the principles of inclusive education is one of the priorities of MES and part of the strategic plan. Currently the project Development of Inclusive Education in 9 Regional Public Schools operates for the implementation of this plan with the financial and methodological support of the Ministry of Education and Research of Norway.
Three-year (2009-2011) assistance program of the Schoolchildren with Special Needs is being implemented according to the State strategy and action plan. It is designed to develop inclusive education throughout Georgia.
After familiarizing with the implemented works, Lisbet Rugtvedt made positive assessments and promised to support the project implementation in the future.
In the scope of the visit, visiting inclusive education pilot school №10 is planned. Deputy Minister of Education and Research of Norway, Lisbet Rugtvedt will get familiarized with the current initiatives of inclusive education.