მლეთის ახალი სკოლა მინისტრმა მოინახულა
სოფელ მლეთაში ახალი საჯარო სკოლა აშენდა. ახლადაშენებული სკოლა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა მოინახულა და სკოლის ბიბლიოთეკას კლასგარეშე საკითხავი ლიტერატურა გადასცა.
,,ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი სკოლების ინფრასტრუქტურის  გაუმჯობესება და თანამედროვე სტანდარტების სკოლების მშენებლობაა. მოსწავლეს,  სადაც არ უნდა სწავლობდეს ის, უნდა ჰქონდეს საშუალება სრულფასოვანი განათლება თანამედროვე და  კეთილმოწყობილ სკოლაში მიიღოს. ამ მიმართულებით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აქტიურად მუშაობს,,- განაცხადა დიმიტრი შაშკინმა.
სოფელ მლეთაში სკოლის მშენებლობა ივნისის თვეში დაიწყო, სკოლა ექსპლუატაციაში 31 აგვისტოს შევიდა. ადგილობრივი კლიმატის  გათვალისწინებით  სკოლა ხის  მასალისგან  აშენდა, რაც საუკეთესო თერმოიზოლაციის საშუალებას იძლევა. ოთხმოც მოსწავლეზე გათვალისწინებულ თანამედროვე სტანდარტების სკოლაში კეთილმოწყობილია სპორტული დარბაზი და კომპიუტერული კლასი.
პირველკლასელ მოსწავლეებს მლეთის საჯარო სკოლაში პრეზიდენტის პროგრამის ფარგლებში   დაურიგდათ ასევე ნეტბუკები, სადაც საგანმანათლებლო თამაშებია ჩატვირთული. ბავშვებს ინტერნეტის საშუალებით საშუალება აქვთ შევიდნენ საიტზე www.buki.ge და სხვადასხვა სახის ლიტერატურას გაეცნონ.
ამ დროისთვის მლეთის სკოლის გარდა საქართველოს მასშტაბით კიდევ ათი სკოლის მშენებლობა მიმდინარეობს, მათ შორის ექვსი სკოლის მშენებლობას მსოფლიო ბანკი აფინანსებს.

Minister Visited New School of Mleta
New school was constructed in the village of Mleta. Minister of Education and Science of Georgia visited newly opened school and donated literature to the school library.
“One of the main priorities of MES is to advance school infrastructure and build the new schools that comply with the modern standards. All schoolchildren should have opportunity to receive education in the refurbished and modern schools. MES actively works on these issues” – announced Dimitri Shashkini.
Construction works began in June in the village of Mleta. Considering the local climate, the school was built with the wooden material that creates the best condition for  thermo isolation. School that is constructed   for 80 schoolchildren is provided with the refurbished gym and computer class.
The first graders of Mleta School were provided with the netbooks in the scope of the President’s program. Education games are uploaded in these computers. The schoolchildren are able to visit the web-site www.buki.ge and get familiarized with the different literature.
As the 19th century school of Mleta was damaged, building of the new school was decided. Only one public school operates in Mleta under the patronage of the First Lady of Georgia, Sandra Elizabeth Reolofs.
Construction of 10 schools is underway throughout Georgia. 6 of these schools are funded by the World Bank.