აკაკი წერეთლის კვირეულის დასკვნითი ღონისძიება გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა აკაკი წერეთლის 170-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი კვირეულის ფარგლებში გამართული  კონკურსების გამარჯვებულები დააჯილდოვა. 29 ოქტომბერს ასევე გაიმართა  1893 წელს გამოცემული აკაკი წერეთლის ”სალამურის” ზუსტი ასლის  პრეზენტაცია.
აკაკის კვირეულის (25-29 ოქტომბერი) ფარგლებში  არაერთი ღონისძიება ჩატარდა. მათ შორის თხზულებების კონკურსი დევიზით - ”სჯობს მონობაში გადიდკაცებულს თავისუფლების ძებნაში მკვდარი”, რომელშიც მონაწილეობას VIII-XII კლასის მოსწავლეები იღებდნენ. კონკურსი  3 ეტაპად განხორციელდა: სასკოლო, რეგიონული და დასკვნითი ტურები.  პირველი ადგილი თიანეთის რ-ნის ახალსოფლის საჯარო სკოლის XI  კლასის მოსწავლემ სალომე ჯიმშიტაშვილმა დაიმსახურა, რომელიც 700 ლარით დაჯილდოვდა, მეორე ადგილზე თბილისის №67  საჯარო სკოლის X კლასის მოსწავლე ნიკოლოზ სამადაშვილი გავიდა და პრიზის სახით 500 ლარი მიიღო, ხოლო მესამე ადგილზე გასულ საჩხერის რ-ნის სოფელ სხვიტორის X კლასის მოსწავლე მარიამ დეკანოიძეს 300 ლარი გადაეცა.
კვირეულის ფარგლებში ჩატარდა ვებ-კონკურსი ”როგორ ვიცნობთ აკაკის შემოქმედებას”. სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე განთავსებული დახურული ტიპის ტესტი აკაკის შემოქმედებისა და ბიოგრაფიის შესახებ პირველმა სამტრედიის რ-ნის სოფ. ნაბაკევის საჯარო სკოლის X კლასის მოსწავლემ რუსუდან შენგელიამ შეავსო. მინისტრმა მას პორტატული კომპიუტერი გადასცა.
ღონისძიების  ფარგლებში გამართულ პრეზენტაციაზე წარმოდგენილი იქნა შოთა რუსთაველის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის ორგანიზებითა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დაფინანსებით დაბეჭდილი, 1893 წელს გამოცემული აკაკი წერეთლის ”სალამურის”  ზუსტი ასლი.

Summarizing Event of the Week Dedicated to A. Tsereteli Was Held
In the scope of the week (October 25-29), several events were held. Among these events was the competition of the writings about freedom. VIII-XII graders took part in it. The competition was held in three stages: school, regional and summarizing rounds. 11th grader of Akhalsopeli Public School, Tianeti region, Salome Jimshitashvili took the first place and was awarded with 700GEL. Holder of the second place is 10th grader of Tbilisi Public School №67, Nikoloz Samadashvili. He received 500 GEL. Mariam Dekanoidze, 10th grader of the village of Skhvitori of Sachkhere region was presented with 300 GEL.
In the frame of the week, web-site competition How Well Do We Know Akaki’s Works was held as well.  10th grader of Nabakevi Public School, Samtredia region, Rusudan Shengelia was the first who filled the test about Akaki’s writings and biography. The test was posted on the official web-site of the Ministry of Education and Science of Georgia. She was awarded with the portable computer.
In the framework of the event, presentation of an exact copy of Akaki’s “Salamuri” that was published in 1893, was held by the Sh. Rustaveli Institute of Georgian Literature and the financial support of MES.