მინისტრი აბიტურის საათს დაესწრო
2010-2011 სასწავლო წელს საატესტატო გამოცდების შემოღებასთან დაკავშირებით, საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების მე-12 კლასისთვის განკუთვნილ საათობრივ ბადეში  ე.წ. ”აბიტურის საათები” გამოიყო. აბიტურის საათი ეროვნული სასწავლო გეგმითაა გათვალისწინებული და იგი განვლილი მასალის გამეორებას ეთმობა. ბიოლოგიაში აბიტურის საათის მიმდინარეობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი თბილისის №122 საჯარო სკოლაში  გაეცნო და მოსწავლეებს იმ ახალ, ,,CAT”-ის ტიპის საგამოცდო მოდელზე ესაუბრა, რომლითაც საატესტატო გამოცდები მომავალ წელს პირველად ჩატარდება.
თითოეული საგამოცდო საგნისათვის იქმნება საგამოცდო საკითხების ბაზა, მასში შემავალი საკთხები სირთულის დონის მიხედვით იყოფა რამდენიმე (7-10) კატეგორიად. დასაწყისში აპლიკანტს ეძლევა საშუალო სირთულის საკითხები, გაცემული პასუხებით პროგრამა აფასებს ცოდნის დონეს და იღებს გადაწყვეტილებას, თუ რომელი კატეგორიიდან მიეცეს აპლიკანტს შემდეგი საკითხები. საგამოცდო პროცესის დამთავრებისთანავე ცნობილი ხდება  გადალახა თუ არა აპლიკანტმა კონკრეტული საგნისათვის დადგენილი კომპეტენციის მინიმალური  ზღვარი, რომელიც შესაძლებლობების სკალის კონკრეტული ნიშნულით გამოისახება და არა ნიშნით. კომპიუტერული პროგრამის შეფასება არ აისახება მოსწავლეს წლიური ნიშანზე, იგი დარჩება უცვლელი.

Minister Attended the Lesson in the Scope of “Abituri” Hours
“Abituri” hours are included in the schedule of the 12th graders concerning the subjects, that they will pass during 2010-2011 High School exams. “Abituri” hours are reflected in the National Curriculum and it envisages repeating the covered material. Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini attended the biology lesson in the scope of “Abituri” hours in Tbilisi Public School №122.Minister spoke about the new CAT system. High School exams will be held according to this system.
Exam base will be created in each subject.  Tasks are divided according to the levels in several (7-10) categories. The program evaluates the knowledge according to the answers and then chooses the next questions and categories. Applicant receives the result of the exam simultaneously after finishing the exam. The minimal competency level in each subject is shown through the concrete indicator of abilities and not the mark. Assessment of the computer program is not reflected on the schoolchild’s annual mark. It will not be changed.