სახელმძღვანელოების გრიფირების წესი იცვლება
ახლადდამტკიცებული ეროვნული სასწავლო გეგმის სასწავლო პროცესში იმპლემენტირება 2011 წლის 15 სექტემბერს დაიწყება.
საწყის ეტაპზე ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმა პირველ საფეხურზე (პირველი-მეექვსე კლასი) დაინერგება, ხოლო 2012 წლიდან ცვლილებები მეორე და მესამე საფეხურს შეეხება.
ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის სკოლებში დანერგვის შესაბამისად ავტომატურად  ყველა გრიფმინიჭებულ სახელმძღვანელოს გაუუქმდება გრიფი, სახელმძღვანელოებს გრიფი ახალი გრიფირების წესების მიხედვით მიენიჭებათ.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ ახალი გრიფირების მიხედვით დღეს გამოაცხადა კონკურსი პირველი-მეექვსე კლასის სახელმძღვანელოებისთვის, რომელიც მარტამდე გაგრძელდება. ხოლო 2011 წლის ნოემბერში კონკურსი გამოცხადდება მეშვიდე-მეთორმეტე კლასის სახელმძღვანელოებზე.
გრიფირების ახალი წესის მიხედვით სახელმძღვანელო უნდა აკმაყოფილებდეს შემდეგ კრიტერიუმებს:
• გრიფი მიენიჭება მხოლოდ იმ სახელმძღვანელოებს, რომლებიც დააკმაყოფილებენ ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით განსაზღვრულ ტექნიკურ პარამეტრებს;
• გრიფის მოპოვების უფლება აქვს როგორც ფიზიკურ ასევე იურიდიულ პირს;
• გრიფი მიენიჭება იმ ფიზიკური ან იურიდიულ პირის მიერ წარმოდგენილ სახემძღვანელოებს, რომელიც სრულად დაფარავენ პირველი საფეხურის საგნობრივ კურსს.
• ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით საგნობრივ სტანდარტებში შემოდის სავალდებულო შინაარსი - ჰუმანიტარულ საგნებში 60%-ი, ხოლო საბუნებისმეტყველო საგნებში 80%-ი.
• გრიფის მინიჭების შემთხვევაში სახელმწიფო ავტომატურად ხდება გრიფმინიჭებული სახელმძღვანელოს თანამესაკუთრე.
• გრიფირებული სახელმძღვანელოს დაბეჭვდა შეუძლია ყველა იმ ფიზიკურ და იურიდიულ პირს, რომელიც  გადაუხდის საავტორო უფლების მქონე პირს  დადგენილი მოგების 25% -ს.
• სახელმწიფო, ამ შეთხვევაში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, იტოვებს უფლებას საავტორო უფლების მქონე პირთან შეთანხმების შემთხვევაში მთლიანად შეისყიდოს საავტორო უფლება.

Textbook Approval Regulation Will be Changed According to the new National Curriculum
Implementation of the newly approved National Curriculum will be launched on September 15, 2011. At the initial level, new National Curriculum will be introduced at the first level (I-VI forms). Changes will be developed at the second and the third levels from 2012.
In line with the development of the new National Curriculum at schools, all approved textbooks will be abolished automatically and the books will be approved according to the new approval regulation.
MES announced competition for the textbooks of I-VI forms according to the new approval regulation. The competition will last till March. The competition for the textbooks of VII-XII forms will be announced in November, 2011.
According to the new approval regulation, the textbooks should satisfy following requirements:
• Textbooks that will comply with the technical parameters, defined by the new National Curriculum will be approved.
• Individuals  as well as legal entities will be able to obtain the approval;
• Textbooks that will be presented by individuals or the legal entities and will fully cover the subject matter course of the first level will be approved.
• According to the new National Curriculum, compulsory content  - 60% in humanitarian subjects and 80% in natural sciences will be introduced in the subject matter standards;
• If the textbook is approved, the state automatically becomes co-owner of the approved textbook.
• All individual or legal entities who will pay 25% of the defined gain to the owner of the copyright are able to print the approved textbook.
• State and in this case MES has the right to purchase the copyright based on the agreement with the owner of the copyright.