სამოქალაქო განათლების ფარგლებში მინისტრები №123 სკოლას ეწვივნენ
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრმა გოგა ხაჩიძემ  თბილისის №123 სკოლის დაწყებითი კლასის მოსწავლეებს ანიმაციური ფილმი „ბოცო და გვანცა“ წარუდგინეს. ინფორმაციულ-შემეცნებითი ხასიათის ფილმი გერმანიის ტექნიკური თანამშრომლობის საზოგადოების (GTZ) მხარდაჭერით შეიქმნა და მიზნად ისახავს მოზარდი თაობის ინფორმირებას ბიომრავალფეროვნების  სასიცოცხლო მნიშვნელობის შესახებ.
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტი მოზარდი თაობის ცნობიერების ამაღლება და გარემოსდაცვითი საგანმანათლებლო საქმიანობის ხელშეწყობაა. მოსახლეობის გარემოსდაცვით განათლებას დიდი მნიშვნელობა აქვს საზოგადოების ეკოლოგიური უსაფრთხოების და მდგრადი განვითარების თვალსაზრისით.
ოჯახის,საზოგადოებისა და სახელმწიფოს წინაშე საკუთარი უფლება-მოვალეობების გაცნობიერებაში, რომელშიც გარემოს დაცვაც მოიაზრება მოსწავლეებს ახალი საგანი სამოქალაქო თავდაცვა და უსაფრთხოება დაეხმარება. აღნიშნული დისციპლინა წელს პირველად შევიდა სკოლებში. სასწავლო პროგრამის შემუშავებაში განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობდა გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროსა და ჯანმრთელობის დაცვის სამინისტროსთან.
ღონისძიების ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს წარმომადგენლებმა 123-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეებს გაკვეთილების ცხრილი გადასცეს გარემოსდაცვითი სლოგანით, რომელიც  სპეციალურად   „ბიომრავალფეროვნების საერთაშორისო წლის“ ფარგლებში დაიბეჭდა.

Ministers Visited Tbilisi Public School №123 in the Scope of the Civil Defense Classes
Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini and Minister of Environment Protection and Natural Resources, Goga Khachidze presented animation movie “Botso and Gvantsa” to the schoolchildren of the primary classes of Tbilisi Public School №123. Informational-cognitive film was shot with the support of GTZ and it is aimed to inform adults about the meaning of biodiversity.
One of the priorities of the Ministry of Environment Protection and Natural Resources is to advance awareness of adults and support activities concerning the environment protection. Public’s knowledge about the environment protection is essential in terms of ecologic safety and sustainable development.
New classes of Civil Defense and Safety will help the schoolchildren to acknowledge their responsibilities before family, society and state. Environment protection is envisaged among these responsibilities as well. Mentioned discipline was introduced in schools for the first time. MES was actively cooperating with the Ministry of Environment Protection and Natural Resources as well as the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia during the development of the teaching program.
In the scope of the event, representatives of the Ministry of Environment Protection and Natural Resources presented the schoolchildren of Tbilisi Public School №123 with the lesson timetable with the slogan Environment Protection on it that was specially published in the frame of the Biodiversity International Day.