საქართველოში კომპიუტერების მწარმოებელი ქარხნის აშენება იგეგმება
კომპიუტერების მწარმოებელი ქარხნის მშენებლობით მსოფლიოს წამყვანი ფირმები დაინტერესდნენ. ამ საკითხთან დაკავშირებით  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი პორტუგალიაში ,,Intel’’-ის საბავშვო სასწავლო ნეტბუკების მწარმოებელი კომპანია JP Sa Couto-ს დამფუძნებელს ხორხე სა კოუტოსა და  პროექტ ,,Magellan’’-ის ხელმძღვანელს ლუის სილვიერა პინტოს შეხვდა.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ საქართველო წარმატებით ჩაერთო მსოფლიოში აღიარებულ პროექტში ,,Magellan’’-ი, რომელიც პირველკლასელებისთვის ნეტბუკების დარიგებას ითვალისწინებს. წელს კომპიუტერები მოსწავლეებს საპილოტე სკოლებში გადაეცათ, მომავალი სასწავლო წლიდან კი ნეტბუკებს სახელმწიფო ყველა პირველკლასელ მოსწავლეს უფასოდ დაურიგებს.
ამ პროექტის განსახორციელებლად პორტუგალიური მხარე მზადაა ნეტბუკების წარმოება საქართველოშიც დანერგოს. რაც ქვეყანაში დამატებით სამუშაო ადგილებს შექმნის, ამასთანავე ნეტბუკების თვითღირებულებაც  გაიაფდება. ნეტბუკების გარდა ქარხანაში სხვა სახის კომპიუტერების აწყობაც მოხდება, რაც საზოგადოებისთვის კომპიუტერების ხელმისაწვდომობას  კიდევ უფრო გაზრდის.
საქართველოში ნეტბუკების მწარმოებელი ქარხნის მშენებლობა მას შემდეგ გახდა შესაძლებელი, რაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და Intel-ის ვიცე-პრეზიდენტმა ჯონ დევისმა თანამშრომლობის შესახებ მემორანდუმს მოაწერეს ხელი.
მსოფლიოში ნომერ პირველი პროცესორების მწარმოებელი კომაპანია Intel-ი ქარხანას უმაღლესი ხარისხის პროცესორებით მოამარაგებს.

Construction of Computer Producing Factory is Planned in Georgia
Leading companies of the world got interested in constructing new computer producing factory in Georgia. Minister held a meeting concerning this issue with the founder of Intel netbook producer company in Portugal, JP Sa Gouto , Jorge Sa Couto and business  manager of the famous project “Magellan”, Luis Silveira Pinto.
Georgia’s successful involvement in the famous project “Magellan” was noted at the meeting. The project envisages distribution of netbooks among the first graders. This year, the schoolchildren of the pilot schools were provided with the computers. All first graders will be given netbooks free of charge in the next academic year.
In order to implement this project, Portuguese side is ready to develop computer producing in Georgia that will create new jobs in the country and at the same time, decrease the cost of the computers. Other computers as well as the netbooks will be produced in Georgia that will make computers more accessible for the society.
Construction of the computer producing country became available after signing Memorandum of Cooperation between the Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini and Vice President of Intel, John Davies.