მსოფლიო მეცნიერების დღეს აღნიშნავს
10 ნოემბერს მსოფლიო მეცნიერების დღეს აღნიშნავს. ამ დღესთან დაკავშირებით,  ცნობილი ქართველი მეცნიერები იმ საჯარო სკოლებს ეწვივნენ, სადაც სამინისტროს ინიცირებული პროგრამის ,,აინშტაინის’’ ფარგლებში საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიებია მოწყობილი. მეცნიერებმა მოსწავლეებთან ერთად ცდები ჩაატარეს, აწარმოეს კვლევა და სხვა პრაქტიკული სამუშაოები.
დღესვე, პროგრამა ,,აინშტაინის’’ ფარგლებში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა  თბილისის 23-ე საჯარო სკოლას ახალი ლაბორატორია გადასცა. ახალგაზრდა მეცნიერმა ბიოლოგმა ეკა ბაკურაძემ  კი ახლადმოწყობილ საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლების ლაბორატორიაში  მოსწავლეებთან ერთად პრაქტიკული გაკვეთილი ჩაატარა.
სამინისტრო მოზარდებში მეცნიერების პოპულარიზაციის მიზნით, მთელ რიგ ღონისძიებებს ახორციელებს - წარმატებით მიმდინარეობს საბუნებისმეტყველო  ლაბორატორიებით სკოლების აღჭურვის პროცესი. თანამედროვე ხელსაწყოები და აპარატურა  მოსწავლეებს ეხმარება ზუსტი და საბუნებისმეტყველო საგნების გაძლიერებულად სწავლაში. მოზარდები ატარებენ ცდებს, აწარმოებენ კვლევას და სხვა პრაქტიკულ სამუშაოებს. სწავლების პროცესში პედაგოგები აქტიურად იყენებენ ვირტუალურ ლაბორატორიებსაც.
ახალგაზრდა და მოზარდი თაობის სამეცნიერო კარიერით დაინტერესების მიზნით,  საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის სკოლებში დაგეგმილია ცნობილი მეცნიერების სამეცნიერო-პოპულარული ლექციების ორგანიზება, მეცნიერთა, მასწავლებელთა და მოსწავლეთა აქტიური ჩართულობით კონკურსის საფუძველზე კვლევების დაფინანსება, სამეცნიერო-პოპულარული ფილმებისა და პუბლიკაციების მომზადებისა და ტირაჟირების ხელშეწყობა.
ყველა ამ ღონისძიების გატარებით სამინისტრო უზრუნველყოფს მოსწავლეებისთვის, განსაკუთრებით რეგიონებში,  თანამედროვე სამეცნიერო მიღწევების შესახებ  ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას, მოსწავლეებისა და მასწავლებლების ჩართვას სამეცნიერო კვლევებში,  მოსწავლეებში მკვლევარისთვის საჭირო უნარ-ჩვევების განვითარებას. ყველა ამ მიზნის განსახორციელებლად, 2010-2011 სასწავლო წლისთვის პროგრამა ,,აინშტაინის’’ მიხედვით ყველა საჯარო სკოლაში  საბუნებისმეტყველო საგნების ბიოლოგიის, ქიმიისა და ფიზიკის კაბინეტებში სასწავლო ლაბორატორიები ეტაპობრივად მოეწყობა.

The Day of Science is Celebrated Across the World
World celebrates the day of science on November 10. In the scope of this day, famous Georgian scientists visited the schools that are provided with the labs in natural sciences in the frame of the program “Einstein”. The program is initiated by MES.  Scientists conducted experiments and research together with the schoolchildren and held various practical works.
On the same day, Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini provided the Public School №23 with the new lab in the scope of the program “Einstein”. Young biologist Eka Bakuradze gave a practical lesson to the schoolchildren in the newly refurbished lab.
In order to make science more popular among the schoolchildren, MES holds number of activities and refurbishes the school labs successfully. Modern tools and technique represent additional possibilities for the schoolchildren to learn exact and natural sciences better. Adults conduct experiments, research and hold other practical works. Teachers intensively use the virtual labs during the teaching process.
In order to attract adults’ interest in the scientific career, organizing popular lectures of the famous scientists, funding of the researches through active involvement of the schoolchildren, scientists and teachers, according to the competition, preparing popular scientific films and publications are planned in different regional schools of Georgia.
MES will support accessibility of information on the modern scientific achievements through the implementation of these activities, particularly in the regions. MES will encourage involvement of the schoolchildren as well as the teachers in the researches and development of the research skills among the students. In order to achieve all these aims, labs in biology, chemistry and physics will be refurbished step by step in all public schools in the scope of the program “Einstein” by the end of 2010-2011 academic years.