მინისტრმა 183-ე სკოლის მეთორმეტეკლასელებს ახალი საგამოცდო მოდელი წარუდგინა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი თბილისის 183-ე საჯარო სკოლის მეთორმეტეკლასელთა აბიტურის საათს დაესწრო და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორთან მაია მიმინოშვილთან ერთად, მოსწავლეებს ელექტრონული საგამოცდო ტესტის  ნიმუში წარუდგინა.
2010-2011 სასწავლო წელს საატესტატო გამოცდები პირველად საქართველოში კომპიუტერის მეშვეობით,  ე.წ. ,,CAT”-ის ტიპის საგამოცდო მოდელით ჩატარდება.  წარმოდგენილმა პრეზენტაციამ და საატესტატო გამოცდებთან დაკავშირებით მიწოდებულმა ინფორმაციამ  მოსწავლეთა დიდი დაინტერესება გამოიწვია. როგორც მათ აღნიშნეს, თითოეულ საგანთან, ზოგადად გამოცდებთან დაკავშირებული ანალოგიური ინფორმაციული შეხვედრები,  მათ  ბევრად გაუადვილებთ საატესტატო გამოცდებისთვის მზადებას.
საქართველოს ყველა ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში  გამოცდა თითოეულ საგანში ერთსა და იმავე დღეს ჩატარდება. ცალკეული საგამოცდო საგნისათვის იქმნება საგამოცდო საკითხების ბაზა, მასში შემავალი საკითხები სირთულის მიხედვით რამდენიმე (7-10) კატეგორიად იყოფა. დასაწყისში აპლიკანტს  საშუალო სირთულის საკითხები ეძლევა, გაცემული პასუხებით პროგრამა ცოდნის დონეს აფასებს და იღებს გადაწყვეტილებას, თუ რომელი კატეგორიიდან მიეცეს აპლიკანტს შემდეგი საკითხები. საგამოცდო პროცესის დამთავრებისთანავე ცნობილი ხდება  გადალახა თუ არა აპლიკანტმა კონკრეტული საგნისათვის დადგენილი კომპეტენციის მინიმალური  ზღვარი, რომელიც შესაძლებლობების სკალის კონკრეტული ნიშნულით გამოისახება და არა ნიშნით. კომპიუტერული პროგრამის შეფასება არ აისახება მოსწავლეს წლიური ნიშანზე, იგი დარჩება უცვლელი.
დიმიტრი შაშკინმა და მაია მიმინოშვილმა  უპასუხეს მოსწავლეთა შეკითხვებს. ინფორმაციული შეხვედრები მეთორმეტეკლასელებთან  მომავალშიც გაიმართება, ასევე საქართვერლოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში მოეწყობა ახალი საგამოცდო მოდელის პრეზენტაცია თბილისის სკოლების მოსწავლეთათვის.

Minister Presented New Exam Model to the 12th Graders of the Public School №183
For the first time in Georgia, 2010-2011 High School exams will be held through the CAT exam model. Schoolchildren got interested in the presentation and information concerning the High School exams. According to them, similar informational events on the High School exams are very important as these meetings help the schoolchildren to get better prepared for the exams.
Exams in each subject will be held on the same day in all general educational institutions. Exam question base will be created in each subject and these questions will be divided in several (7-10) categories according to the complicacy. Initially, applicant will be given questions of the middle difficulty. The program defines the level of knowledge according to the answers and afterwards selects the next question of the relevant category. After finishing the exam, applicant immediately receives results of the tests – whether he/she   crossed the minimal competency level or not. Minimal competency level is reflected in the concrete signs and not the scores. Evaluation of the computer program has no influence on the annual mark of the schoolchildren and it remains unchanged.
Dimitri Shashkini and Maia Miminoshvili answered the schoolchildren’s questions. Informational meetings with the 12th graders will be still held. Presentation of the new exam model will be held at MES for the schoolchildren of Tbilisi schools.