სკოლებში პროექტის ”წიგნის მეგობარი” განხორციელება დაიწყო
სამინისტროს მიერ ინიცირებული პროექტის ”წიგნის მეგობარი” პრეზენტაცია თბილისის პირველ საჯარო სკოლაში გაიმართა. ახალი პროექტი უმცროსკლასელებს დედაქალაქის მერმა გიგი უგულავამ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრ დიმიტრი შაშკინთან ერთად წარუდგინა. სტუმრებმა პატარებთან კითხვის და ზოგადად წიგნიერების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს და მეორეკლასელებთან ერთად  კლასგარეშე ლიტერატურა წაიკითხეს.
პროექტის ”წიგნის მეგობარი”  მიზანია, ბავშვებს განუვითაროს კითხვის, მოსმენისა და წაკითხულის გააზრების უნარები, ხელი შეუწყოს წიგნიერების და კითხვის პოპულარიზაციას.
პროექტის კონცეფციის მიხედვით, უფროსკლასელები, სტუდენტები, მწერლები, ცნობილი ადამიანები და სხვა მოხალისეები უმცროსკლასელებს კლასგარეშე ლიტერატურას უკითხავენ, რის შემდეგაც იმართება დისკუსია წაკითხული მასალის ირგვლივ. ანალოგიური პროექტი მსოფლიოს ბევრ ქვეყანაში ხორციელდება და მასში ბევრი ცნობილი ადამიანია ჩართული.

Project Book Buddy is Commenced at Schools
Presentation of the project Book Buddy, initiated by MES was held in Tbilisi Public School №1.Mayor of Tbilisi, Gigi Ugulava together with the Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini introduced the new project to the schoolchildren of primary classes. Guests spoke about the importance of literacy and read literature together with the second graders.
The project Book Buddy is designed to develop skills of reading, listening and analyzing in the schoolchildren, support popularization of reading.
According to the concept of the project, schoolchildren of secondary classes, students, writers, famous people and other volunteers will read literature together with the pupils of primary classes and afterwards, hold discussion on the read material. Similar project is being implemented in many countries of the world with the participation of well-known people.
Reading of the literature will be still held. Many famous people, public figures, writers and politicians expressed willingness to take part in the project.