,,CAT”-ის ტიპის საგამოცდო მოდელის პრეზენტაცია გაიმართა
2010-2011 სასწავლო წელს საატესტატო გამოცდები პირველად საქართველოში კომპიუტერის მეშვეობით,  ე.წ. ,,CAT”-ის ტიპის საგამოცდო მოდელით ჩატარდება.  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა მაია მიმინოშვილმა თბილისის სკოლების 200-მდე მეთორმეტეკლასელს ელექტრონული საგამოცდო ტესტის  ნიმუში წარუდგინეს და საატესტატო გამოცდებთან დაკავშირებით მოსწავლეთა შეკითხვებს უპასუხეს.
სამინისტროს გამოცდების ეროვნული ცენტრი ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრთან ერთად, საგამოცდო მასალათა ბაზის შექმნაზე მუშაობს,  მასში შემავალი საკითხები, სირთულის მიხედვით, რამდენიმე (7-10) კატეგორიად იყოფა. დასაწყისში აპლიკანტს  საშუალო სირთულის საკითხები ეძლევა, გაცემული პასუხებით პროგრამა ცოდნის დონეს აფასებს და იღებს გადაწყვეტილებას, თუ რომელი კატეგორიიდან მიეცეს აპლიკანტს შემდეგი საკითხები.
საქართველოს ყველა ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში  გამოცდა თითოეულ საგანში ერთსა და იმავე დღეს ჩატარდება.  საგამოცდო პროცესის დამთავრებისთანავე ცნობილი გახდება  გადალახა თუ არა აპლიკანტმა კონკრეტული საგნისათვის დადგენილი კომპეტენციის მინიმალური  ზღვარი, რომელიც შესაძლებლობების სკალის კონკრეტული ნიშნულით გამოისახება და არა ნიშნით. კომპიუტერული პროგრამის შეფასება არ აისახება მოსწავლეს წლიური ნიშანზე, იგი დარჩება უცვლელი.
,,CAT”-ის ტიპის საგამოცდო მოდელის უპირატესობებია:
• მოსწავლე საატესტატო გამოცდებს აბარებს საკუთარ სკოლაში;
• არ არის საჭირო საგამოცდო ტესტების ბეჭდვა (საშუალოდ: 55000X8=440 000 ტესტი), ტესტების დისტრიბუცია და შენახვა ბანკის საცავებში;
• არ არის საჭირო საგამოცდო ნაშრომების გამსწორებელთა კომისიების შექმნა;
• მოსწავლე გამოცდის დამთავრებისთანავე იგებს თავის შედეგს.
საატესტატო გამოცდებთან დაკავშირებული ინფორმაციული შეხვედრები მეთორმეტეკლასელებთან  მომავალშიც გაიმართება, მოსწავლეები  ნებისმიერ კითხვაზე მიიღებენ ამომწურავ პასუხებს, რაც მათ გამოცდებისთვის მზადების პროცესში დაეხმარებათ.

Presentation of CAT Exam Model was Held at MES
National Examination Center, along with National Curriculum and Assessment Center develops the base of exam material. Tasks are divided according to the difficulty in several (7-10) categories. Initially, applicant will be given questions of average difficulty. The program evaluates knowledge according to the answers and selects the next questions.
Exams in each subject will be held on the same day in all general educational institutions. After finishing the exam, applicant immediately receives results of the tests – whether he/she crossed the minimal competency level or not. Minimal competency level is reflected in the concrete signs and not the scores. Evaluation of the computer program has no influence on the annual mark of the schoolchildren and it remains unchanged.
CAT model has following advantages:
• Schoolchildren pass the High School exams at schools;
• Printing of the exam tests, (average ammount:55000X8=440 000 tests),  distributing them and keeping in the bank storages are not necessary anymore;
• Establishing commissions of exam paper correctors is not necessary as well;
• Schoolchildren receive results immediately.
Information meetings concerning the High School exams will be still held with the 12th graders. Such meetings help them to get better prepared for the exams as they will receive answers on all questions.