ბროშურის ”ინკლუზიური განათლება - განსაკუთრებული ბავშვების განსაკუთრებული ავტოპორტრეტები
ბროშურა ”ინკლუზიური განათლება - განსაკუთრებული ბავშვების განსაკუთრებული ავტოპორტრეტები" 198-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეების ჩანაწერების, ლექსებისა და პატარა მოთხრობების მცირე კრებულია, რომლის პრეზენტაციასაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი დაესწრო. ბროშურა მოამზადა და გამოსცა სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრმა ბრიტანეთის საბჭოსთან (British Council) თანამშრომლობით.
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა შემოქმედებითი კრებული პირველად გამოვიდა საქართველოში,  დიმიტრი შაშკინმა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი უწოდა ამ ფაქტს და აღნიშნა, რომ ახლოწარსულში ტაბუდადებული - „აუტისტური სპექტრის  მქონე” მოსწავლეთა შემოქმედების გაცნობა საზოგადოებას დაეხმარება ჩაწვდნენ ამ ბავშვების  შინაგან სამყაროს,  გაიგონ რა აწუხებთ, რას განიცდიან, რა ინტერესები   და შესაძლებლობები გააჩნიათ მათ.
ღონისძიების  მესიჯი იყო: „დაინახე ზღაპარი, რომელიც ჩემშია და რომელსაც ვატარებ!“, ბავშვებმა თავისი სათქმელი წერით გადმოსცეს, ვინაიდან მათ მეტყველებისა და სოციალური კომუნკაციის პრობლემები აქვთ.
ქ. თბილისის 198 საჯარო სკოლაში 150 მოსწავლე სწავლობს, მათგან მხოლოდ 10%-ია სოციალურად დაუცველი, დანარჩენი 90% კი, სპეციალური საჭიროების მქონეა, უმრავლესობას მეტყველების, მოტორიკის, ემოციური, თუ სოციალური კომუნიკაციის პრობლემები ან  ფუნქციათა შეზღუდვების მთელი კომპლექსი აწუხებთ, უჭირთ ფიზიკური თუ ფსიქიკური სტაბილობის დაცვა, ურთიერთობა უფროსებთან თუ თანატოლებთან. აქედან გამომდინარე, სკოლის მულტიდისციპლინარულ გუნდს შემუშავებული აქვს თითოეულ მოსწავლეზე მორგებული  განვითარების ინდივიდუალური სწავლების გეგმა. სისტემატიურად ტარდება მონიტორინგი გეგმის შესრულებისა და შედეგების შესაფასებლად.
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე მოსწავლეებზე ზრუნვა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პრიორიტეტია და ამ მიმართულებით მუშაობას იგი მომავალშიც გააგრძელებს.

Presentation of the booklet “Inclusive Education – Auto Portraits of the Children With Special Needs”
The booklet “Inclusive Education – Auto Portraits of the Children With Special Needs” is the small collection of notes, poetry and stories of the Children With Special Needs of the Public School №198. Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini attended the presentation of the pamphlet. The booklet was published by the National Curriculum and Assessment Center of MES in cooperation with the British Council.
The booklet of the Children With Special Needs was published for the first time in Georgia. Dimitri Shashkini called publishing of the booklet as the significant fact and noted that introducing the autistic children to the society will assist public to get familiarized with the interest ad opportunities of them.
The main topic of the event was: Appreciate My Tale. Works of the children reflect their ideas as these children have problems of social communication.
150 children study in Tbilisi Public School №198. 10% of them are vulnerable and the remained 90% Children With Special Needs. Most of them have problems of social, emotional communication or complex of disabilities. They are not able to maintain psychical stability, negotiate with peers and elders. Therefore, school multidiscipline team has developed the teaching plan for the individual development of each child. Monitoring is permanently held in order to implement the plan and evaluate results.