საქართველოს პრეზიდენტმა სოფელ გავაზის ახლადაშენებული სკოლა გახსნა
საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა და  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა ყვარლის მუნიციპალიტეტის სოფელ გავაზში ახლადაშენებული  სკოლა გახსნეს.
სკოლის ძველი შენობის ავარიული მდგომარეობის გამო, აუცილებელი გახდა ახალი სკოლის აშენება.  მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით 2008 წელს ახალი სკოლის  მშენებლობა დაიწყო და 2010 წლის სექტემბერში დასრულდა.
ახალი სკოლა სრულად შეესაბამება თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტებს, სკოლაში  ამჟამად 404 მოსწავლე სწავლობს.
სკოლის საქმიანობა საკმაოდ წარმატებულია, სკოლა 2003 წლიდან ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის დახმარებით  დაძმობილებულია კალიფორნიის შტატის სოფელ ესპარტოს სკოლასთან.
პროექტის ფარგლებში განხორციელდა არაერთი გაცვლითი პროგრამა. სოფელ გავაზის სკოლას ხშირად სტუმრობენ კალიფორნიის შტატის მოსწავლეები და მასწავლებლები.
ამავე პროექტის ფარგლებში 2 კურსდამთავრებული 1 წლით გაემგზავრა აშშ-ში სასწავლებლად.
2007 წლიდან სკოლა ასევე პარტნიორია ქაიროს ამერიკული კოლეჯის. სკოლის მოსწავლეები პროგრამის ფარგლებში ხშირად მიემგზავრებიან ეგვიპტეში.
სკოლას ჰყავს ორი ინგლისურენოვანი პედაგოგი და მოსწავლეთა უმრავლესობა კარგად ფლობს ინგლისურ ენას.
საქართველოს პრეზიდენტმა სკოლის წარჩინებული მოსწავლეები გიორგაშვილი ვალერი და გვანცა ზაკალაშვილი პორტატული კომპიუტერებით  დააჯილდოვა.

The President Opened Newly Constructed School in the Village of Gavazi
The President of Georgia, Mikheil Saakashvili and the Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini opened newly constructed school in the village of Gavazi, Kvareli Municipality.
Building of the new school was decided due to the damage of the old school. Construction works began in 2008 with the financial support of the World Bank and finished in September, 2010.
New school is in compliance with modern standards and 404 schoolchildren study there.
The school successfully carries out its activities. The school has been twinned with Esparto school of California since 2003 with the support of the U.S. State Department.
Several exchange programs were implemented in the scope of the project. Schoolchildren and teachers of the school of California often visit the school of Gavazi. 2 graduates left for the USA to study for a year in the frame of the project.
The school has been cooperating with Cairo American College since 2007. The schoolchildren frequently visit Egypt in the frame of the program.
Two native English speaker teachers work at school. Most of the children speak English well.
The President of Georgia presented excellent students of the school, Valeri Giorgashvili and Gvantsa Zakalashvili with portable computers.