ახალ ეროვნულ სასწავლო გეგმას პედაგოგები გაეცნენ
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ირინე ქურდაძემ და სამინისტროს ეროვნული  სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორმა ნათია ჯოხაძემ თბილისის №9 საჯარო სკოლაში გლდანი-ნაძალადევისა და დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონების პედაგოგებთან შეხვედრა გამართეს, რომლის მიზანი პედაგოგებისთვის ახალი  2011-2016 წლების სასწავლო გეგმის გაცნობა იყო.
ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის მთავარი დანიშნულებაა მოსწავლეებს მისცეს ცოდნა, დაეხმაროს უნარ-ჩვევების, ღირებულებებისა და დამოკიდებულებების გამომუშავებაში, პიროვნებად ჩამოყალიბებაში, რომელსაც ანალიზისა და ლოგიკური მსჯელობის უნარი ექნება.
2011-2016 წლების ეროვნულ სასწავლო გეგმის შემუშავებაზე ეროვნული  სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის ექსპერტებთან ერთად, მოწვეული ექსპერტები - აკადემიური წრეების წარმომადგენლები და მოქმედი პედაგოგებიც მუშაობდნენ. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გადაწყვეტილებით, სწავლა-სწავლების მდგრადობისთვის სასწავლო გეგმა მინიმუმ 5 წლის განმავლობაში არ შეიცვლება.
შეიცვალა ეროვნული სასწავლო გეგმის სტრუქტურა,  ცვლილებები შევიდა საგნობრივ პროგრამებში, ყოველ საგანში გათვალისწინებულია  შინაარსის სულ მცირე  60%-დან 80%-მდე  სავალდებულო ნაწილი, შემოვიდა ახალი საგნები, კერძოდ, ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები,  სამოქალაქო თავდაცვა და უსაფრთხოება,  ცეკვა. დაიწყო  ახალი საგნის "მსოფლიო კულტურის" პილოტირება.   ასევე, გაძლიერდა საბუნებისმეტყველო საგნებისა და ინგლისური ენის სწავლება, გაიზარდა არჩევითი საგნების ჩამონათვალი და სხვ.

Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Irine Kurdadze and Director of the National Curriculum and Assessment Center, Natia Jokhadze held a meeting with the teachers of Gldani-Nadzaladevi and Didube-Chughureti districts at Tbilisi Public School №9. The aim of the meeting was to introduce 2011-2016 National Curriculum to the teachers.
New National Curriculum is designed to give knowledge to the children, assist in developing abilities, values and opinions as well as analytical and logical thinking skills.
Invited experts – representatives of academicians and teachers worked on the new 2011-2016 National Curriculum along with the experts of the Center. In order to make learning/teaching sustainable, the Curriculum will not be changed for 5 years according to the decision of MES.
New National Curriculum will be developed step by step. It will be launched in 2011-2012 at the primary level (I-VI) and in 2012-2013 – basic and secondary levels (VII-XII).
Structure of the National Curriculum was changed. Amendments were made in the subject matter programs as well. Compulsory part – 60-80% will be envisaged in the content of each subject. New subjects were introduced, particularly, IT, Civil Defense and dance classes. Piloting of the new subject World Culture is commenced. Teaching of natural sciences and English language is strengthened, list of selection subjects was broadened as well and etc.