შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა საერთაშორისო დღე
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი საქართველოს სახელმწიფოს ოფიციალურ პირებთან და სახელმწიფო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ერთად, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილ კონფერენციას დაესწრო.
კონფერენციაზე განხილული იქნა ის მიმდინარე პოლიტიკა და პროგრამები, რომლებიც  საქართველოს “შეზღუდული შესაძლებლობების სამოქმედო გეგმის” შესაბამისად ხორციელდება, ასევე გაიმართა საზოგადოებაში შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა საჭიროებებისა და უფლებების შესახებ საზოგადოების ცნობიერების გაზრდაზე ორიენტირებული პროგრამების პრეზენტაცია. კონფერენციის ფარგლებში მოეწყო შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა მიერ წარმოდგენილი ფოტო, ვიდეო და სხვ. მასალების გამოფენა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო  სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეთა ინტეგრაციას საჯარო სკოლებში  2004 წლიდან ახორციელებს. სამინისტროს მთავარ პრიორიტეტს წარმოადგენს ყველა მოსწავლეს მისცეს თანაბარი  შესაძლებლობა ჩაერთოს სასწავლო პროცესში, რაც გამოიხატება საკანონმდებლო დონეზე ცვლილების განხორციელებაში, თანამედროვე მეთოდოლოგიის დანერგავასა და  სკოლების ფიზიკური გარემოს ადაპტირებაში.
კონფერენცია საქართველოს განათლებისა და მეცნირების სამინისტროს მხარდაჭერით, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (UშAID) დაფინანსებული პროექტის  ფარგლებში გაიმართა და მისი ორგანიზატორი იყო საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო.

December 3 - an International Day of Disabled Persons
Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini along with the state officials and representatives of international organizations attended the conference dedicated to an International Day of Disabled Persons.
Ongoing policy and programs that are being implemented in accordance with the Action Plan of the Limited Abilities were discussed at the conference. Presentation of the programs focused on the needs of disabled persons and their rights was held as well. Photos, video and other materials of the disabled persons were exhibited at the conference.
MES has been implementing integration of the Children With Special Needs at public schools since 2004. The top priority of MES is to give equal possibilities to the children in order to participate in the education process. It is reflected in the amendments in law, development of the modern methodology and adaptation of the school environment.
The conference was held in the scope of the program, financed by USAID, with the support of MES. Ministry of Labor, Health and Social Affairs of Georgia organized the conference.