საქართველოს განათლებისა და მეცნეირების მინისტრის მოადგილე ირინე ქურდაძე ოკუპირებულ ტერიტორიებთან ახლომდებარე სოფლების პედაგოგებისთვის ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებში გამართულ ტრენინგს დაესწრო.
4-5 დეკემბერს ტრენინგები ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებში ანაკლიის, განმუხურის, შამგონის, რიყის, ნაჭარმაგევის, რუხის, მეღვრეკისის, კარალეთის, ტყვიავის, ნიქოზის, ტირძნისის, ორსანტიის, კოკის და ოკუპირებული ტერიტორიების მიმდებარე სხვა სოფლების სკოლების პედაგოგებისთვის გაიმართება.
ტრენინგის თემებია: ისტ-ის როლი და შესაძლებლობები სასწავლო პროცესში; ისტ-ით გამდიდრებული გაკვეთილისა და სასწავლო პროექტის მომზადება და განხორციელება. მასწავლებლები გაეცნობიან ელექტრონულ რესურსებს, რომელიც მათ პროფესიულ განვითარებაში დაეხმარებათ; მათთვის წარმოდგენილი იქნება სასწავლო ფილმები და ვიდეოგაკვეთილები.
პედაგოგთა გადამზადება გასული თვიდან დაიწყო. მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ტრენერებმა ტრენინგები ჩაატარეს ნიქოზში, ტყვიავსა და ტირძნისში. მიმდინარე ტრენინგი ისტ-ში მასწავლებელთა გადამზადების დასკვნითი ეტაპია. გადამზადების შემდეგ, პედაგოგები თავის სკოლებში ჩაატარებენ სემინარებს კოლეგებისთვის და დაეხმარებიან მათ ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ათვისებაში.

Training For the Teachers of Nearby Villages of the Breakaway Regions
Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Irine Kurdadze attended the training in the informational-communication technologies held for the displaced teachers from the occupied territories.
On December 4-5, trainings will be held for the teachers of Anaklia, Ganmukhuri, Shamgona, Rike, Nacharmagevi, Rukhi, Meghvrekisi, Karaleti, Tkviavi, Nikozi, Tirdznisi, Orsantia, Koka and nearby villages of breakaway regions.
Following topics will be discussed at the training: role of informational communication technologies in the learning process; integrated lessons, planning and implementation of the education material. Teachers will get familiarized with the electronic resources they will use in the teaching process as well as teaching films and video classes.
Trainings are launched from the previous month.  Trainers of the National Center for Teacher Professional Development gave trainings in Nikozi, Tkviavi and Tirdznisi. The ongoing workshop is the final round of teachers retraining in informational communication technologies. Afterwards, teachers will give seminars at their schools to the colleagues in order to assist them mastering IT.