მინისტრი ტეხასის საერთაშორისო საგანმანათლებლო კონსორციუმის პრეზიდენტს შეხვდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფება ტეხასის საერთაშორისო საგანმანათლებლო კონსორციუმის პრეზიდენტი და აღმასრულებელი დირექტორი რონალდ აქვა.
ვიზიტის ფარგლებში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა რონალდ აქვასთან შეხვედრა გამართა. შეხვედრის მთავარი მიზანი  კონსორციუმში გაერთიანებულ 32 უნივერსიტეტსა და საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებაა. შეხვედრაზე ასევე განიხილეს შავი ზღვის ტექნიკური უნივერსიტეტის დაარსების საკითხი.
ტეხასის საერთაშორისო საგანმანათლებლო კონსორციუმი 1985 წელს დაარსდა. ამჟამად, კონსორციუმში 32 უნივერსიტეტია გაერთიანებული.
კონსორციუმი მსოფლიოს მასშტაბით არსებულ უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობს ისეთი მოთხოვნადი სფეროების განვითარებაში, როგორიცაა განათლება, საინფორმაციო ტექნოლოგიები, ჯანდაცვა და გარემოს დაცვა. თანამშრომლობის პერიოდში, აქცენტი კეთდება სტუდენტთა მობილობაზე, უნარების ჩამოყალიბებასა და გლობალურ პოზიციაზე.
უნივერსიტეტების გაერთიანება ახორციელებს არა მხოლოდ მსოფლიოში ცნობილ პროგრამებს, არამედ ხელმძღვანელობს კვლევით ცენტრსა და ინსტიტუტს, გადამზადების პროგრამებს და საჯარო პოლიტიკას.  ტეხასის უნივერსიტეტების კონსორციუმში ფუნქციონირებს შემდეგი პროგრამები: ბიზნესის ადმინისტრირება და მენეჯმენტი, საჯარო ადმინისტრაცია, ინჟინერია და ენერგეტიკა, გარემო და ბუნებრივი რესურსები, სოფლის მეურნეობა და მდგრადი განვითარება, მედიცინა, ინგლისური, როგორც მეორე ენა.  კონსორციუმი ხელს უწყობს  ინსტიტუციური პარტნიორობის ჩამოყალიბებას, აკადემიური გამოცდილებისა და კვლევითი რესურსების გაზიარებას, მის წევრ უნივერსიტეტებს ეხმარება ისეთი პროგრამების შექმნაში, რომელიც გააძლიერებს პარტნიორობას მსოფლიოს მასშტაბით და იქნება კონკურენტუნარიანი საერთაშორისო ასპარეზზე.
რონალდ აქვამ, რომელიც კონსორციუმამდე ხელმძღვანელობდა საერთაშორისო უსაფრთხოებისა და სტრატეგიული კვლევების ცენტრს მისისიპის საერთაშორისო უნივერსიტეტში, შეიმუშავა საერთაშორისო პოლიტიკის სწავლების, საჯარო სამსახურის აქტივობისა და საზოგადოების ჩართულობის  პროგრამა. მინისტრთან შეხვედრის დროს, დოქტორმა აქვამ საქართველოს დახმარება აღუთქვა ეფექტური პროგრამების შემუშავებაში.

Dimitri Shashkini Met the President of Texas International Education Consortium
By the initiative of MES, the President and Executive Director of Texas International Education Consortium, Ronald Aqua is paying an official visit to Georgia.
In the frame of the visit, Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini met Mr. Aqua. Aim of the meeting was to deepen cooperation between Georgian Higher Educational Institutions and 32 Universities of an Association. Issue of establishing Black Sea Technical University was discussed at the meeting as well.
Texas International Education Consortium was established in 1985. Currently, 32 Universities are unified in it.
The consortium cooperates worldwide in such in-demand fields, as education, IT, health and environment.  During the collaboration, FIEC focuses on student mobility, capacity building and global positioning.
Association of the Universities provides not only famous programs, but manages the research center and institute, implements training programs and public policy. Following programs operate in Texas International Education Consortium: business administration and management, public administration, engineering and energy sciences, environment and sustainable development, medicine, English as the second language.  Consortium supports development of institutional partnership, sharing academic expertise and research resources. It supports the member Universities to create the programs, that strengthen partnership worldwide and is competitive in an international field.
Ronald Aqua, who managed International Security and Strategic Research Center of Mississippi International University before the Consortium, developed the programs of International Policy studies, activity of public policy and public engagement.
During the meeting with the Minister, Doctor Aqua promised assistance in developing efficient programs.