ერთად გადავარჩინოთ მოქვის სახარება!
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მოქვის სახარების გადასარჩენად გამართულ საქველმოქმედო აქციას დაესწრო. დიმიტრი შაშკინის თქმით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აქტიურად ჩაერთვება მოქვის სახარების გადარჩენის პროცესში, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ მეცნიერები და საკუთარ წვლილს შეიტანენ ამ საშვილიშვილო საქმეში.
საქველმოქმედო აქციის ორგანიზატორები არიან ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის მეგობართა საზოგადოება, ივანე ჯავახიშვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტური თვითმმართველობა და მარჯანიშვილის თეატრი. ღონისძიების მხარდამჭერები არიან თბილისის მერია და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობა.
კონცერტში მონაწილეობა მიიღეს ცნობილმა მომღერლებმა: ლიზა ბაგრატიონმა, თამრიკო ჭოხონელიძემ, ეკა მამალაძემ, გიორგი უშიკიშვილმა.  ანსამბლმა ,,ლაშარი’’, დათო არჩვაძემ და თეატრალურმა კვარტეტმა, ზუმბამ, ნიაზ დიასამიძემ, ნეკა სებისკვერაძემ, სოფო ხალვაშმა, სამების საკათედრო ტაძრის მგალობელთა გუნდმა, ანსამბლებმა ,,მართვე’’, ,,ბასიანი’’, აფხაზეთის ახალგაზრდულმა კაპელამ და სხვ. ბილეთებიდან შემოსული თანხა სრულად მოხმარდება მოქვის სახარების გადარჩენის მრავალწლიან და ძვირადღირებულ პროექტს.
მარჯანიშვილის თეატრში ასევე მოეწყო მცირე გამოფენა, სადაც წარმოდგენილი იყო საინფორმაციო ბანერები და მოქვის სახარების მულაჟი.  ღონისძიებაზე მისულ სტუმრებს საშუალება ჰქონდათ შეეძინათ პატარა კალიგრაფების მიერ ქაღალდზე, მუყაოსა თუ კერამიკულ ნაწარმზე იქვე, საგანგებოდ შესრულებული  სამახსოვრო წარწერები და მოქვის სახარების დეტალების ასლები. გაიყიდა ასევე საგანგებოდ ამ აქციისათვის დამზადებული, მოქვის სახარებასთან დაკავშირებული სხვადასხვა სახის სუვენირები. შემოსული თანხა სრულად მოხმარდება მოქვის სახარების კონსერვაციას.
მოქვის სახელით ცნობილი ხელნაწერი დანიელ მოქველი მთავარეპისკოპოსის დაკვეთით  ეფრემს 1300 წელს აფხაზეთში გადაუწერია. საწერ მასალად გამოყენებულია სპილოს ძვლისფერი ეტრატი.
ხელნაწერი XIII-XIV საუკუნეებისთვის უჩვეულო მინიატურების სიუხვითაც გამოირჩევა. ხელნაწერის მხატვრულ თავისებურებას ფურცლოვან ოქროზე შესრულებული მინიატურები წარმოადგენს. სახარების მხატვრულ სახეს 155 მინიატურა, 10 კამარა და 530-მდე საზედაო ასო და ინიციალი განსაზღვრავს, რაც პალეოლოგოსური ხელოვნების საუკეთესო ნიმუშია ქრისტიანულ ტრადიციულ კულტურაში.
ამ დროისთვის მოქვის სახარება მძიმე მდგომარეობაში იმყოფება, ქართული დამწერლობის, მართლმადიდებლური რელიგიისა და კულტურის ამ უძვირფასეს ექსპონატს დაუყოვნებლივ ესაჭიროება რესტავრაცია.

Jointly Rescuing the “Mokvi” Gospel
Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini attended the charity event held for rescuing the “Mokvi” Gospel. According to Dimitri Shashkini, MES will be actively involved in rescuing the “Mokvi” Gospel along with the scientists.
The charity event is organized by the Friends’ Society of the National Centre of Manuscripts, students’ self-governance of Tbilisi State University and Marjanisvhili State Dramatic Theatre. Tbilisi City Hall and Autonomous Government of the Republic of Abkhazia support the event.
Famous singers – Liza Bagrationi, Tamriko Chokhonelidze, Eka Mamaladze, Giorgi Ushikishvili, ensemble “Lashari”, Dato Archvadze and quartette of Rustaveli Theatre and Film Georgian State University as well as Zumba, Niaz Diasamidze, Neka Sebiskveradze, Sopo Khalvashi, Cantors of Sameba Cathedral Church, ensembles “Martve”, “Basiani”, Youth Shoir of Abkhazia and etc. participated in the concert. The sum will be transferred to the account of an expensive and long term project of rescuing the “Mokvi” Gospel.
Exhibition of information banners and moulage of the “Mokvi” Gospel was held at Marjanisvhili Theatre as well. Guests were able to buy memorable inscriptions on paper, cardboard or ceramics of young calligraphists and copies of the details of “Mokvi” Gospel. Different souvenirs connected with the Gospel, prepared specifically for this campaign were sold as well. The sum will be fully spent for the conservation of the Gospel.
The manuscript known as the “Mokvi” Gospel was underwritten by Ephrem in 1,300 in Abkhazia by the request of Archbishop of Mokvi. Parchment of elephant bone is used as the material.
The manuscript is full of rare miniatures of XIII-XIV centuries.  The characteristic of the manuscript is the miniature on the golden paper. The Gospel is reflected in 155 miniatures, 10 vaults and around 530 letters and initials that is the best example of art in Christian traditional culture.
Currently, the exhibit of Georgian writing, orthodox religion and culture - “Mokvi” Gospel is injured and needs restoration.