მორიგი სასკოლო სასადილო გაიხსნა
პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული პროექტის ფარგლებში,  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ,   თბილისის 157-ე საჯარო სკოლაში მორიგი, თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი სასადილო გახსნა.
157-ე სკოლა ვარკეთილის დასახლებაში მდებარეობს და აქ 1400-მდე მოსწავლე სწავლობს, სკოლას წლების განმავლობაში არ ჰქონდა გამართული სასკოლო კვების ობიექტი. სკოლის ახალი დირექტორის ინიციატივით, სასკოლო სასადილოს კეთილმოწყობა, თანამედროვე აპარატურით აღჭურვა და ახალი საკვებით მომარაგება ინდმეწარმე სოსო თურმანიძემ განახორციელა.
ახალი სასწავლო წლიდან მინისტრის განკარგულებით, ფი­­ზიკურ პირებს ან კერძო სამართლის იურიდიულ პი­რე­ბს 5 წლის ვადით შესაძლებლობა აქვთ იჯარის ფორმით აიღონ სასადილოების მოსაწყობად ქალაქ თბილისის საჯარო სკოლებში არსებული ფართობები, სადაც უნდა განახორციელონ: ფართობის რემონტი; ელექტროენერგიის, წყლისა და გაზის განმხოლოება (მრი­ცხველის დამონტაჟებით); სანიტარიული ნორმების დაცვა; ფართობის შესაბამისი ინვენტარით მოწყობა, მენიუ, ჯანსაღი დაბალანსებული კვების რაციონით, საკვების ფასი არ უნდა აღემატებოდეს საცალო ქსელ­ში არსებულ ფასს; სასადილო უნდა აღიჭურვოს მინიმუმ ორი საბანკო ტერ­მინალით (POSS წამკითხველით); ანგარიშსწორება უნდა განხორციელდეს მხოლოდ სა­ხე­­ლობითი პლასტიკური ბარათებით; მოსწავლის პლასტიკურ ბარათზე თანხის შევსება მშობლის მიერ შესაძლებელი უნდა იყოს ინტერნეტით, მობი­ლური ტელეფონისა და სწრაფი გადახდის აპარატების საშუალებით.
სასკოლო სასადილოების კეთილმოწყობა, რომელიც უსაფრთხო და ჯანსაღი სკოლის კონცეფციის ფარგლებში ხორციელდება, გასულ სასწავლო წელს რამდენიმე საპილოტე სკოლაში დაიწყო და ახალი სასწავლო წლიდანაც წარმატებით მიმდინარეობს.  სკოლებში ნაღდი ფულის ბრუნვის აკრძალვა და ბარათების შემოღება უსაფრთხო სკოლის პროგრამის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია და მიზნად ისახავს უსაფრთხო  და ჯანსაღი სკოლის კონცეფციის დანერგვასა და განვითარებას.

Another New Canteen Was Opened at Public school №157
In the scope of the President’s project, First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Koka Sepherteladze opened another new, modern canteen in the Public School №157.
Public School №157 is located in the Varketili settlement and around 1,400 schoolchildren study there. The school did not have refurbished canteen for several years. By the initiative of the new Principal of the school, entrepreneur Soso Turmanidze refurbished the school canteen and equipped it with the modern devises.
By the order of the Minister, individuals as well as legal entities are able to take on lease for 5 years Public School canteens and  provide the area with repair, electricity, water and gas supply (setting the numerator), keeping the sanitary norms, equipping the area with relevant devices, menu with the fresh food and available price. The canteen should be provided with minimum 2 bank terminals (POSS reader). Calculation will be carried out with the credit cards. Parents should be able to transfer the sum on the cards through the internet, cell phone or pay boxes.
Refurbishment of the school canteens is being held in the frame of the Safe School concept. It began in the previous academic year in several pilot schools. Cash is abolished at schools. Developing the credit card system is one of the priorities of the program and is aimed to develop healthy and safe school concept.