მინისტრი განათლების სფეროს წარმომადგენლებს შეხვდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა განათლების სფეროს წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა და მათ 2010 წელს განხორციელებული რეფორმის ანგარიში წარუდგინა. მოწვეულ სტუმართა შორის იყვნენ მეცნიერები, საგანმანათლებლო რესურსცენტრების ხელმძღვანელები, პედაგოგები, მოსწავლეები, სტუდენტები, მოხალისე უცხოელი მასწავლებლები. მინისტრმა შეხვედრაზე  იმ სიახლეებზე ისაუბრა, რომელიც ბოლო ერთი წლის განმავლობაში სისტემაში განხორციელდა და რაც მომავალი წლიდანაა  დაგეგმილი.
მნიშვნელოვანი აქცენტები გაკეთდა  იმაზე, თუ რა შეიცვალა სასწავლო დაწესებულებებში სწავლა-სწავლების პროცესის გაუმჯობესების მიმართულებით. მთავარ მიღწევად შეიძლება ჩაითვალოს ის გარემოება, რომ მოსწავლე სკოლას დაუბრუნდა, თითქმის აღმოიფხვრა დაგვიანებისა და უმიზეზოდ სკოლის გაცდენის ფაქტები, სკოლებში აღარ ხდება დანაშაული. სამინისტრო  მიზანმიმართულად ახორციელებს პროგრამებს, რომელიც ხელს უწყობს მოსწავლეთა მოტივაციის გაზრდას და სწავლის ხარისხის ამაღლებას, იგულისხმება როგორც სასწავლო პროგრამები, ასევე ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია, თანამედროვე სტანდარტებით კეთილმოწყობა, მაღალტექნოლოგიური აპარატურითა და  სასწავლო ლაბორატორიებით აღჭურვა. სისტემატიურად მიმდინარეობს სხვადასხვა საგნის პედაგოგთა გადამზადება. 2014 წლამდე ყველა მასწავლებელი იქნება სერთიფიცირებული.
საინტერესო  პროგრამები ხორციელდება უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებებში, ხდება სტუდენტთა და ახალგაზრდა მეცნიერთა ხელშეწყობა, ფინანსდება მნიშვნელოვანი სამეცნიერო პროექტები და კვლევები, ფუძნდება ტექნოპარკები.
დიმიტრი შაშკინის განცხადებით, მიუხედავად იმისა, რომ ბევრი რამ გაკეთდა, სისტემის წინაშე  ჯერ კიდევ ბევრი  მნიშვნელოვანი გამოწვევაა, რომელსაც სამინისტრო ეტაპობრივად განახორციელებს.

Minister’s Meeting with the Education Stakeholders
Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini held a working meeting with the education stakeholders and presented the report of 2010 reforms to them. Scientists, Heads of Educational Resource-Centers, teachers, schoolchildren, students and volunteer foreign teachers were among the guests. Minister spoke about the innovations, that were introduced during a year in the system and presented the planned activities.
Particular attention was drawn on the changes concerning the advancement of teaching/learning process. Schoolchildren’s attendance at the lessons as well as abolishment of unreasonable missing can be considered as the main achievements. Crime is exterminated from schools. MES is focused on the programs that support increasing of motivation and advancement of education level. They envisage education programs as well as rehabilitation of infrastructure, refurbishment, equipment with the modern devises and teaching labs. Training of the different subject matter teachers is underway. All teachers will pass certification by 2014.
Interesting programs are offered at higher educational institutions. Students and young scientists are permanently encouraged, important scientific projects and researches are funded as well as techno parks are developed.
According to Dimitri Shashkini, despite already carried reforms, MES still faces numerous challenges that will be implemented step by step.