აკადემიური სამიტი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისათვის
რიგით მეთერთმეტე რეგიონალური აკადემიური სამიტი ჩატარდა ა.წ. 8 დეკემბერს სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტში თემაზე  “რეგულირებადი პროფესიები”. აკადემიური სამიტი გახსნა სოხუმის სახელმწიფო უნივესიტეტის წარმომადგენლობითი საბჭოს სპიკერმა პროფესორმა ლარისა თაკალანძემ. აკადემიურ სამიტზე რეგულირებად პროფესიებზე პრეზენტაციები გააკეთეს ლიონის უნივერსიტეტის პროფესორმა ჟაკ პერტეკმა, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის განათლების ფაკულტეტის დეკანმა ლია ახალაძემ, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის დეკანმა ვეფხვია გვარამიამ და თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის სამედიცინო განათლების, კვლევისა და სტრატეგიული განვითარების ცენტრის უფროსმა გაიანე სიმონიამ.  შემაჯამებელი კომენტარი აკადემიურ სამიტზე გააკეთა Twining/ CEIBAL პროექტის ადგილობრივმა მრჩეველმა ქაი ეტზოლდმა.
სამიტის შემდეგ 8-10  დეკემბერს იგივე თემაზე “რეგულირებადი პროფესიები”  გაიმართა სემინარი, რომელიც ჩაატარა ლიონის უნივესიტეტის პროფესორმა ჟაკ პერტეკმა. მოწვეულმა ექსპერტმა მონაწილეებს გააცნო ფრანგული და ევროპული  გამოცდილება აღნიშნულ თემატიკაზე. ზემოთ აღნიშნულ სემინარებზე დასასწრებად 30-ზე მეტი უმაღლესი საგანმანათლებლო ინსტიტუტის  წარმომადგენელი დარეგისტრირდა.

The Eleventh Regional Summit and Seminars for Higher Educational Institutions
On the 8th of December, the eleventh Regional Academic Summit on “Regulated professions” was held at the Sokhumi State University. The summit was opened by the speaker of Board Council of Sokhumi State University, Larisa Takalandze. After the opening speeches Prof. Jacques Pertek, University of Leon III, Prof. Lia Akhaladze, Dean of Faculty of Education at the Sokhumi State University, Prof. Vefkhvia Gvaramia, Dean of Faculty of Law at the Sokhumi State University, Prof. Gaiane Simonia, head of the Center of Medical Education, Research and Strategic Development at TSMU, held presentations on ‘regulated professions. At the Academic Summit closing remarks were made by Cay Etzold, RTA of CEIBAL/Twinning project.
After the Academic Summit training-seminars on ‘Regulated professions’ was delivered by Professor Jacques Pertek. The guest expert shared his French experience on the topic. More than 30 participants from different HEIs were registered for the training- seminars scheduled on December 8-10.