Cat-ის საგამოცდო სისტემაზე მუშაობა გრძელდება
გამოცდების ეროვნული ცენტრის სპეციალისტებთან ერთად, საქართველოში საატესტატო საგამოცდო სისტემის შექმნაზე მსოფლიოში აღიარებული განათლების ექსპერტი, კონექტიკუტის უნივერისტეტის პროფესორი, საგანმანათლებლო ფსიქოლოგიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი (აშშ) სვამინათან ჰარიჰარანი მუშაობს.  სვამინათან ჰარიჰარანმა უცხოელ სპეციალისტებთან ერთად, სასტუმრო “ქორთიარდ მერიოტში“ გამართულ სამდღიან სემინარში მიიღო მონაწილეობა. სემინარის მიმდინარეობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ირინე ქურდაძე გაეცნო.
სემინარის ფარგლებში უცხოელმა სპეციალისტებმა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლებმა  8-10 დეკემბერს, მეთორმეტეკლასელთათვის ჩატარებული  საცდელი ტესტირების დროს გამოყენებული დავალებები შეაფასეს და გაანალიზეს. დავალებათა ბლოკები დალაგდა სირთულის მიხედვით,  მოხდა ტესტირების დროს გამოყენებული  ნიმუშების კალიბრაცია.
სვამინათან ჰარიჰარანი არის იმ თეორიის ავტორი, რომელიც საფუძვლად დაედო  Cat-ის ტიპის საგამოცდო  სისტემის შექმნას. სვამინათან ჰარიჰარანთან ერთად, სემინარის მუშობაში აქტიურად მონაწილეობდა განათლების სფეროს კიდევ ერთი ცნობილი ექსპერტი ჯეინ როჯერი.

Working on the CAT Exam System is Underway at NAEC
Famous education expert, Professor of the University of Connecticut, Head of Educational Psychology Department, Swaminathan Hariharan, along with the specialists of the National Examination Center work on developing High School Exam system in Georgia. Swaminathan Hariharan, together with the foreign experts took part in the three-day seminar at Courtyard Marriot. Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Irine Kurdadze got familiarized with the seminar as well.
In the scope of the workshop, foreign specialists and representatives of the National Examination Center assessed the tasks given in the experimental testing to the 12th graders and analyzed them. Sections of the tasks were divided according to the difficulty. Samples of the testing were calibrated.
Swaminathan Hariharan is an author of the theory that is the basis of CAT exam model. Famous education expert Jane Rodger participated in the seminar as well.