2011-2016 წლების ეროვნულ სასწავლო გეგმას სამცხე-ჯავახეთის პედაგოგები გაეცნენ
ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის წარმომადგენლები ახალციხის №7 სკოლა-პანსიონს ეწვივნენ, სადაც  შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე 34 მოსწავლე სწავლობს. ცენტრის დირექტორმა ნათია ჯოხაძემ ბავშვებს საჩუქრები გადასცა. ეს სკოლა ერთ-ერთია იმ სამი სკოლიდან, რომელსაც კურატორობას ცენტრი უწევს. ამავე დღეს ახალციხის №5 საჯარო სკოლაში სამცხე-ჯავახეთის პედაგოგებთან შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის მიზანი ახალი 2011-2016 წლების  სასწავლო გეგმის პრეზენტაცია იყო.
შეკრებილ 100 პედაგოგს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორმა ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმა წარუდგინა და მასზე მუშაობის პროცესზე, სტრუქტურასა და მიზნებზე ესაუბრა.
2011-2016 წლების ეროვნულ სასწავლო გეგმის შემუშავებაზე ეროვნული  სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის ექსპერტებთან ერთად, მოწვეული ექსპერტები - აკადემიური წრეების წარმომადგენლები და მოქმედი პედაგოგებიც მუშაობდნენ.
შეხვედრაზე პედაგოგები ყველა იმ სიახლეს გაეცნენ, რაც ახალ ეროვნულ სასწავლო გეგმაში აისახა: შეიცვალა ეროვნული სასწავლო გეგმის სტრუქტურა,  ცვლილებები შევიდა საგნობრივ პროგრამებში, ყოველ საგანში გათვალისწინებულია  შინაარსის სულ მცირე  60%-დან 80%-მდე  სავალდებულო ნაწილი, შემოვიდა ახალი საგნები, კერძოდ, ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები,  სამოქალაქო თავდაცვა და უსაფრთხოება,  ცეკვა. დაიწყო  ახალი საგნის "მსოფლიო კულტურის" პილოტირება.   ასევე, გაძლიერდა საბუნებისმეტყველო საგნებისა და ინგლისური ენის სწავლება, გაიზარდა არჩევითი საგნების ჩამონათვალი და სხვ.
ეროვნული სასწავლო გეგმის პრეზენტაციის ბოლოს გაიმართა დისკუსია, რომელშიც აქტიური მონაწილეობა მიიღეს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორის მოადგილემ თეა პაიჭაძემ, მათემატიკის, მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სამმართველოს უფროსმა ეკატერინე სლოვინსკაიამ და გეოგრაფიის ექსპერტმა მანანა რატიანმა.

2011-2016 National Curriculum Introduced to the Teachers of Samtskhe-Javakheti
Representatives of the National Curriculum and Assessment Center visited Akhaltsikhe boarding-school №7 where 34 children with limited abilities study. Director of the Center, Natia Jokhadze presented the children with different gifts. This is one of the schools coordinated by NCAC. On the same day, meeting with the teachers of Samtskhe-Javakheti was held at Akhaltsikhe Public School №5. Aim of the meeting was to represent 2011-2016 National Curriculum to the teachers.
Director of NCAC represented the New National Curriculum to 100 teachers and spoke about the structure and aims of the Curriculum.
New Curriculum is designed to give the schoolchildren knowledge, assist in developing skills, values, analytical thinking.
Invited experts – academicians and teachers as well as NCAC experts worked on 2011-2016 National Curriculum.
New National Curriculum will be launched step by step. It will be introduced in 2011-2012 in the primary classes (I-VI) and in 2012-2013 – basic and high grades (VII-XII).
At the meeting, teachers learned all innovations included in the new Curriculum: changed structure of the National Curriculum, amendments in the subject matter program, compulsory 60%-80% of the content in each subject, new subjects particularly IT, Civil Defense and Safety, dance classes. Piloting of the new subject World Culture is commenced as well. Teaching of the natural sciences and English language is strengthened, list of the selection subjects is broadened and etc.
At the end of the presentation, discussion was held with the participation of the Deputy Director of NCAC Tea Paichadze, Head of the Department of Mathematics, Science and Technologies Ekaterine Slovinskaia and expert in geography Manana Ratiani.