კონკურსში ,,The Best Linguist” გამარჯვებულები დაჯილდოვდნენ
ქუთაისის №17 საჯარო სკოლაში  კონკურსის "The Best Linguist” მესამე დასკვნითი  ტური ჩატარდა, რომელშიც    ზესტაფონის, სამტრედიის, ზუგდიდის, ქობულეთისა და ქუთაისის სკოლებიდან 18 კონკურსანტი მონაწილეობდა. კონკურსის მიმდინარეობას აკვირდებოდნენ და დაჯილდოების ცერემონიალში მონაწილეობდნენ: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ირინე ქურდაძე, საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს განათლების ექსპერტი ბენ პილიგრინი, და ქუთაისის მერი გიორგი თევდორაძე.  ამავე სკოლაში ირინე ქურდაძემ ქუთაისის სკოლების 300-მდე პედაგოგთან სამუშაო შეხვედრა გამართა. მინისტრის მოადგილემ პედაგოგებს 2010 წელს განხორციელებული რეფორმის ანგარიში წარუდგინა, სამომავლო გეგმებზე ესაუბრა და მათ შეკითხვებს უპასუხა.
სამინისტროს მხარდაჭერით, მეორე წელია ქუთაისის №17 საჯარო სკოლა აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ინგლისური ენის დეპარტამენტთან ერთად,  ინოვაციურ on-line  კონკურსს  „The best linguist“ ატარებს.  კონკურსის პარტნიორია საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩო, ქუთაისის საგანმანათლებლო რესურსცენტრი, ადგილობრივი თვითმმრთველობა და პროკრედიტ ბანკი.
კონკურსის ყველა მონაწილესთან გასაუბრება  live რეჟიმში Skype-ის საშუალებით განხორციელდა. კონკურსის ამ ეტაპს ამიტომაც ეწოდა “skype ტური“. აღნიშნულმა აქტივობამ რეგიონების მოსწავლეებს გაუმარტივა კონკურსში მონაწილეობა. დასკვნით „Blog“ ტურში კონკურსანტებს ევალებოდათ მითითებული თემებიდან აერჩიათ ერთ-ერთი  და შეექმნათ ბლოგი, რომლის ლინკსაც გააგზავნიდნენ moazrovne@17school.ge მისამართზე.  ფინალისტებმა საინტერესო ვარიანტები წარმოადგინეს, ძალზე რთული აღმოჩნდა მათ შორის საუკეთესოთა გამოვლენა.
ღონისძიების ფარგლებში სტუმრებმა ასევე დაათვალიერეს ქუთაისის №17 საჯარო სკოლის ახალი კალათბურთისა და საჭიდაო დარბაზები, რომელთა რეაბილიტაციაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ 2010 წელს განხორციელდა.

Winners of the Competition The Best Linguist Were Awarded
The final round of the competition The Best Linguist was held in Kutaisi Public School №17. 18 participants from Zestaponi, Samtredia, Zugdidi, Kobuleti and Kutaisi took part in it.  Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Irine Kurdadze, education expert of the U.S. Embassy to Georgia, Ben Pellegrom and Mayor of Kutaisi Giorgi Tevdoradze observed the competition and participated in the award ceremony. Deputy Minister held a working meeting with around 300 teachers of Kutaisi. Irine Kurdadze represented to them 2010 report of the implemented reforms, spoke about the future plans and answered their questions.
Innovative online competition The Best Linguist is being held for the second year by Kutaisi Public School №17, along with English Language Department of Tsereteli State University with the support of MES. Partner of the competition is U.S. Embassy to Georgia, Kutaisi Resource Centers, local self-governance and ProCreditBank.
All participants were interviewed online through the Skype. This round of the competition was called Skype Round. Above activity simplified participation of the regional schoolchildren in the competition. Participants had to choose one of the listed topics, create blog and send the link on moazrovne@17school.ge in the final round Blog. Finalists represented interesting versions.