საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე კოკა სეფერთელაძე და შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი სულხან სისაური უცხოეთში სამეცნიერო-კვლევითი სტაჟირების საგრანტო კონკურსში გამარჯვებულ მეცნიერებს შეხვდნენ.
ახალგაზრდა ქართველი მეცნიერები საფრანგეთის, გერმანიის, აშშ-ს, ესპანეთის, უკრაინისა და სხვა ქვეყნების წამყვან უნივერსიტეტებსა და სამეცნიერო კვლევით ცენტრებში 3 თვის მანძილზე მუშაობდნენ. შეხვედრაზე მათ მიღებულ გამოცდილებაზე, უცხოელ კოლეგებთან ურთიერთობაზე ისაუბრეს და თავიანთი საქმიანობის ამსახველი პრეზენტაციები წარმოადგინეს.
რუსთაველის ფონდის მიზანია უცხოეთში სამეცნიერო-კვლევითი სტაჟირების საგრანტო კონკურსით ხელი შეუწყოს ახალგაზრდა მეცნიერების სამეცნიერო-კვლევით საქმიანობას, დაეხმაროს მათ გამოცდილების შეძენასა და კვალიფიკაციის ამაღლებაში. კონკურსი მეორე წელია ტარდება, ფონდი გეგმავს, რომ მას მომავალში უფრო მასშტაბური სახე მისცეს.
შეხვედრაზე შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურმა დირექტორმა სულხან სისაურმა სტაჟირების კონკურსის შედეგებზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ პროგრამა წარმატებულია. მისი თქმით, მიმდინარე წელს დაფინანსებული რამდენიმე ქართველი ახალგაზრდა მეცნიერი ჯერ კიდევ იმ საერთაშორისო კვლევით დაწესებულებებში იმყოფება, სადაც სტაჟირებით იყვნენ მივლინებული, რადგან მათი მაღალი კვალიფიკაციის გამო უცხოელმა კოლეგებმა ხელშეკრულება კიდევ რამდენიმე თვით გაუგრძელეს.
ახალგაზრდა ქართველი მეცნიერების უცხოეთში სამეცნიერო-კვლევითი სტაჟირების გასავლელად სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 150 000 ლარამდე დაიხარჯა.

First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Koka Sepherteladze and Director of Shota Rustaveli National Science Foundation, Sulkhan Sisauri met with the scientists who won the grant competition of the scientific-research internship abroad.
Young Georgian scientists worked in the leading universities and research centers of France, Germany, the USA, Spain, Ukraine and other countries during 3 months. They spoke about their experience and relations with foreign colleagues at the meeting.
Aim of Rustaveli Foundation is to support activities of young scientists, assist them to receive experience and advance qualification through the grant competitions of scientific-research internship. The competition is being held for the second year. The Foundation plans to broaden it in the future.
Director of the Foundation, Sulkhan Sisauri discussed the results of the competition and stated that the program is really successful. According to him, several young scientists who were financed, still work at international research institutions where they were sent to pass internship. Due to their high qualification, foreign colleagues extended the contract for several months.