თანამედროვე სკოლის პროექტების არქიტექტურული კონკურსი გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე კოკა სეფერთელაძე და სამინისტროს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ირაკლი თოდუა თანამედროვე სკოლის მოდელის ესკიზური პროექტების არქიტექტურული კონკურსის მონაწილეთა ნამუშევრებს გაეცნენ და საკონკურსოდ შერჩეული 18 არქიტექტურული პროექტის ავტორებს  სერტიფიკატები გადასცეს.
თანამედროვე სკოლების პროექტების  კონკურსი სამინისტროს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტომ, საქართველოს არქიტექტორთა კავშირთან ერთად გამოაცხადა და მისი მიზანია შეირჩეს თანამედროვე სასწავლო სივრცეების კონცეპტუალური პროექტები, რომელთა შემუშავებისას გათვალისწინებული იქნება ამ მიმართულებით სხვადასხვა ქვეყნის გამოცდილება და საქართველოს სპეციფიკა. კონკურსში მონაწილეობა  ყველა დაინტერესებულ ფიზიკურ ან იურიდიულ პირს შეეძლო.
კომისია უკვე გაეცნო წარმოდგენილ ესკიზებს, მიმდინარეობს მათი შეფასება და რამდენიმე დღეში გამოვლინდება გამარჯვებული პროექტები.  კონკურსის საპრემიო ფონდია: მცირე ზომის სკოლა (120 მოსწავლეზე)  პირველი პრემია  - 2000 ლარი; მეორე პრემია - 1200 ლარი; მესამე პრემია - 800 ლარი, დიდი ზომის სკოლა (900 მოსწავლეზე) პირველი პრემია - 2500 ლარი; მეორე პრემია - 1500 ლარი; მესამე პრემია -1000 ლარი, საუკეთესო ალტერნატიული (ნოვაციური) მოდელი პრემია – 1000 ლარი.
თანამედროვე სკოლების საუკეთესო პროექტებში ასახული ახალი მიგნებები, ნებისმიერი ინოვაციური დეტალი  მომავალში გათვალისწინებული იქნება თანამედროვე სკოლის სტანდარტში, რომელზედაც სამინისტრო მუშაობს. სტანდარტი იქმნება მსოფლიოს წამყვანი ქვეყნების გამოცდილების გაზიარებითა და პროფესიონალებთან კონსულტაციებით, მომავალში იგი ზუსტად განსაზღვრავს როგორი უნდა იყოს თანამედროვე სკოლა, თავისი კომუნიკაციებით, პარამეტრებით, აღჭურვითა თუ განათებით.

Architecture Competition of the Modern School Project Was Held
First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Koka Sepherteladze and Director of Education and Science Infrastructure Development Agency of MES, Irakli Todua learned the architecture draft projects of modern school models and awarded with certificates 18 authors of the architecture projects, selected for the competition.
Competition of the modern school project was announced by Education and Science Infrastructure Development Agency of MES in cooperation with Georgian Union of Architects and it is aimed to select concept projects of the modern education area based on the open competition. Experience of different countries and Georgian specificity should be considered in the development of the projects. All interested individuals as well as legal entities were able to participate in the competition.
The commission has already learned the drafts. Currently, evaluation is being held and the winner projects will be identified in a few days. Here is presented the prize of the competition: the first prize for small schools (120 children) equals to 2,000 GEL; the second prize – 1,200 GEL, the third prize amounts to 800 GEL. Prize for the large schools (900 students): the first prize – 2,500GEL, the second prize – 1,500GEL and the third prize – 1,000GEL. 1,000 GEL is allocated for the best alternative (innovative) model.
New findings, reflected in the best projects of the modern schools as well as any innovative models will be considered in the modern school standard that is being developed by MES. Experience of the leading countries and consultations of the professionals are considered in the standard. It will define the criteria of the modern schools, including communication, parameters, equipment or lighting.