,,სამოქალაქო აქტიურობის ხელშეწყობის პროგრამის” ფარგლებში საშობაო გამოფენა მოეწყო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ,,სამოქალაქო აქტიურობის ხელშეწყობის პროგრამის” ფარგლებში,  თბილისის პირველი საჯარო სკოლაში დამეგობრებული საჯარო სკოლების მოსწავლეების, სოციალურად დაუცველი, მზრუნველობამოკლებული და განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე მოზარდების თანამშრომლობის შედეგად ერთობლივი ნამუშევრების საშობაო გამოფენა მოეწყო.
გამოფენაზე ასევე წარმოდგენილი იყო 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად იძულებით გადაადგილებული, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის დაბა ნასაკირალსა და სამტრედიის მუნიციპალიტეტის სოფელ იანეთში მცხოვრები რეპატრირებული და რუსთავსა და  დედოფლისწყაროში მცხოვრები ბოშა მოზარდების ხელნაკეთობები.
თბილისის პირველი საჯარო სკოლაში გამოფენა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ირინე ქურდაძემ დაათვალიერა. მისი განცხადებით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო სამოქალაქო აქტივობის გაზრდის მიზნით, სკოლებში არაერთ საგანმანათლებლო პროგრამას ახორციელებს, რადგან ინკლუზიური განათლების მაქსიმალური ხელშოწყობა, სამინისტროს ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს წარმოადგენს.
სხვადასხვა სოციალური ფენისა და შესაძლებლობების მქონე მოზარდების დამეგობრების ხელშემწყობი პროექტები საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში 2005 წლიდან ხორციელდებოდა. 2007 წლიდან კი, ბრიტანული ორგანიზაციის Children’s High Level Group თანამშრომლობით  ,,სამოქალაქო აქრტიურობის ხელშეწყობის პროგრამა“ დაიწყო. პროგრამის მიზანია:
• რეგულარული კლუბური მუშაობების დანერგვით საჯარო სკოლების მოსწავლეების/სტუდენტების და სოციალურად დაუცველი, მზრუნველობამოკლებული, განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე, დევნილი, რეპატრირებული და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა მოზარდების თანამშრომლობა და ინტეგრაცია/სოციალიზაცია;
• სათემო აქტივობების დაგეგმვა/განხორციელებით, როგორც საჯარო სკოლების მოსწავლეებში/სტუდენტებში, ისე  სოციალურად დაუცველ, მზრუნველობამოკლებულ, განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე, დევნილ, რეპატრირებულ და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა მოზარდებში საზოგადოებრივ საქმიანობაში ჩართვის სურვილის გამომუშავება.
ანალოგიური პროგრამა  კიდევ ოთხ ქვეყანაში (რუმინეთი, მაკედონია, მოლდავეთი, სომხეთი, დიდი ბრიტანეთი), ხორციელდება. თუმცა, საერთაშორისო ექსპერტების შეფასებით, საქართველოში, პროგრამის ფარგლებში დაგეგმილმა რეგულარულმა კლუბურმა და დამატებით სათემო ინიციატივების განხორციელებამ, სამოქალაქო განათლებისა და ინკლუზიური სწავლების მიმართულებით მუშაობა კიდევ უფრო ეფექტური გახადა.
სტატისტიკური მონაცემებით, პროგრამის მოხალისეთა ჩართულობა დღითი დღე იზრდება.   პროგრამაში ჩართული არიან ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის  სტუდენტებიც.

Christmas Exhibition in the frame of Civic Activity Development Program
In the scope of Civic Activity Development program of MES, the joint Christmas exhibition of the works of the children of the twinned schools, vulnerable children and Children With Special Needs was held at Tbilisi Public School №1.
Hand-made items of gipsy adults of Rustavi and Dedoplistskaro as well as inhabitants of Daba Nasakirali, Ozurgeti Municipality and Village of Ianeti, Samtredia Municipality who were internally  displaced during 2008 Russian-Georgian war were exhibited as well.
Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Irine Kurdadze visited the exhibition at Tbilisi Public School №1. According to the Deputy, MES implements several programs in order to increase civic activity as supporting the inclusive education is one of the top priorities of MES.
Different programs for the support of adults of different social conditions  and abilities has been implemented at MES since 2005. Civic Activity Support Program was launched in 2007 in cooperation with the British organization Children’s High Level Group. Aim of the program is:
• Cooperation, integration/socialization of the students/schoolchildren of different schools, vulnerable children, representatives of ethnic minorities, Children With Special Needs through the development of permanent club works;
• Attracting interest of students/schoolchildren schoolchildren of different schools, vulnerable children, representatives of ethnic minorities, Children With Special Needs in public activities through the implementation/planning community activities.
Similar program is being held additionally in four countries (Romania, Macedonia, Moldavia, Armenia, Great Britain).  Though, according to the international experts’ evaluation, program became more efficient due to the regular works and supplementary community initiatives in Georgia in terms of civic and inclusive education.
According to the statistical data, number of vulnerable participants increase day by day. Students of Ilia State University and Batumi Rustaveli State University are involved in the program.