ქვემო სვანეთში თანამედროვე სტანდარტების სკოლა გაიხსნება
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გადაწყვეტილებით, სოფელ ჟახუნდერში 100 ბავშვზე გათვლილი თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი სკოლა აშენდება, რომელიც 2011 ახალ სასწავლო წელს  საზეიმო ვითარებაში გაიხსნება.
ლენტეხის რაიონის სოფელ ჟახუნდერში მშენებარე სკოლა საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა ირაკლი თოდუამ  დაათვალიერა. მისი განცხადებით, ახალი სკოლის მშენებლობა სვანეთისთვის დამახასიათებელი გარემო პირობებისა და კლიმატის გათვალისწინებით მიმდინარეობს. მშენებლობისას მხოლოდ ბუნებრივი ქვა  და ხის მასალა იქნება გამოყენებული. ამ ეტაპზე სკოლის მშენებლობის პირველი ეტაპი დასრულებულია, რაც საძირკვლის სამუშაობს მოიცავს.
სოფელ ჟახუნდერის სკოლა, რომელშიც არაერთი მეცნიერი, საზოგადო მოღვაწე და ხელოვანი აღიზარდა XX საუკუნის დასაწყისში სვანეთის რეგიონში ერთ-ერთი პირველი საგანმანათლებლო დაწესებულება იყო. რთული რელიეფის, მეწყერსაშიში მდებარეობის გამო, სკოლის შენობა მნიშვნელოვნად დაზიანდა, რის გამოც აუცილებელი გახდა ახალი სკოლის აშენება.
ჟახუნდერის სკოლის მშენებლობამდე, ასეთივე ტექნოლოგიური გადაწყვეტით, 2010 წელს ახალი  სკოლა სოფელ მლეთაში აშენდა. ამავე ტექნოლოგიით, სკოლის მშენებლობა ტყიბულის რაიონის სოფელ მუხურაში დაიწყება.

Modern School Will be Opened in Kvemo Svaneti
By the decision of MES, modern school will be constructed in the village of Zhakhunderi for 100 children. It will be opened in 2011 new academic year.
Director of Education and Science Infrastructure Development Agency of MES, Irakli Todua visited the school of Zhakhunderi, Lentekhi region. According to Irakli Todua, construction of the new school is being  held considering the local climate and environment conditions of Svaneti. Only natural stones and wood will be used for the construction. At this level, the foundation of the school is already built.
School of the village of Zhakhunderi was one of the first educational institutions of Svaneti. Many public figures, scientists and artists studied there. The school was damaged due to the relief and landslide and  construction of the new school was necessary.
Before the construction of the school, similar school was built in the village of Mleta in 2010. According to the same technology, the school will be constructed in the village of Mukhura as well.